Zdrowotne właściwości klimatu górskiego

Nie bez powodu w górach znajduje się mnóstwo miejscowości uzdrowiskowych, a osoby z różnymi dolegliwościami wysyłane są tam na turnusy rehabilitacyjne oraz do sanatoriów. Klimat bowiem to naturalny element leczniczy, który oddziałuje na wiele układów, szczególnie na układ oddechowy, układ krążenia oraz układ krwiotwórczy. Czy warto zatem spędzać wolny czas w polskich górach?

Korzystajmy z dobrodziejstw natury

Najwięcej uzdrowisk znajduje się właśnie na południu Polski – jest ich aż 22, podczas gdy w pozostałych rejonach kraju znajdziemy ich znacznie mniej. Każdego roku miejscowości te goszczą kilkaset tysięcy turystów, którzy pragną poprawić swoje samopoczucie. 40 proc. osób traktuje wyjazd w góry jako metodę leczniczą lub otrzymało od lekarza skierowanie na tak zwaną „klimatoterapię”.

Najnowsze badania informują, iż klimat jest jednym z najistotniejszych naturalnych elementów leczniczych składających się na kurację uzdrowiskową.

Klimat górski to tak zwany klimat bodźcowy, który silnie oddziałuje na wiele układów. Wszystko to spowodowane jest obniżaniem się temperatury powietrza oraz ciśnienia atmosferycznego wraz ze wzrostem wysokości nad poziomem morza.

Jak wykorzystać pobyt w górach?

Wybierając się do górskich miejscowości uzdrowiskowych, zaplanujmy dokładnie naszą aktywność, aby wykorzystać ten czas w stu procentach. Takie miejsca oferują nam masę rozrywek zarówno zimą, jak i latem – możemy oddać się zimowym sportom, czy uczestniczyć w zorganizowanych wędrówkach oraz kuligach, natomiast latem czekają na nas rezerwaty przyrody, górskie szlaki i strumienie.

Organizując pobyt leczniczy, znajdźmy również właściwe miejsce noclegowe, które pozwoli nam na pełen relaks. Najkorzystniejsze są takie miejsca jak Willa Zawadówka, oferująca apartamenty w Szczawnicy ze względu na swoje położenie – z dala od centrum i zgiełku, pośrodku samej natury i malowniczych widoków.

Wybierając się do tej miejscowości warto dowiedzieć się czegoś więcej – już na początku XIX wieku powstała tam pierwsza pijalnia wód mineralnych, znajdziemy tam również inhalatorium, liczne parki zdrojowe, a także szlaki spacerowe i turystyczne. Liczne pensjonaty w Szczawnicy takie jak Willa Zawadówka ugoszczą nas wspaniałymi warunkami, przez co w pełni odpoczniemy i podreperujemy nasze zdrowie.

Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.