Zdrowie z jajami


Przedstawiam Wam głównego bohatera nadchodzących świąt Wielkanocnych. Kurze jajo jest równie ważne pod względem żywieniowym jak i zajmowanym miejscem na naszym świątecznym stole. Skromny i niepozorny wygląd kryje w sobie głębie smaku oraz ogromny potencjał zdrowia. Uznane za wroga w latach 70tych, ponownie wróciło do łask i to w wielkim stylu. Nikt nie zrezygnuje z jego walorów podczas świąt. Jednak jak je postrzegać w pozostałe, nieświąteczne dni?

W pewnym momencie narosło wokół jajka wiele kontrowersji. Lekarze zalecali spożywać 1 jajo tygodniowo twierdząc, że podwyższa ono silnie poziom cholesterolu zagrażając naszemu zdrowiu. Wiele osób przestraszyło się wtedy i ograniczało jedzenie jaj do minimum. Jednak trwające badania naukowe nie potwierdziły przypuszczeń, że spożywanie jaj ma bezpośredni związek ze wzrostem cholesterolu. Jajo na nowo zaczęło być doceniane przez dietetyków ze względu na swoją cenną wartość odżywczą.

Żółtko- serce jaja
To tutaj tkwi największe i zarazem jedyne niebezpieczeństwo. Żółtko składa się w większości z tłuszczów. To one sprawiają, że wartość kaloryczna jajka jest bardzo wysoka. Nie da się ukryć, że żółtko zawiera dużo cholesterolu co budzi strach wśród osób dbających o zdrowie. żółtkoPo wielu badaniach Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała że spożywanie do 10 jaj tygodniowo nie wpływa negatywnie na nasz stan zdrowia. Jednak ilość ta dotyczy również jaj zawartych w majonezie czy ciastach. Osoby zdrowe powinny więc jadać nie więcej jak 1 jajko dziennie, natomiast te z podwyższonym cholesterolem ograniczają się do zjedzenia 3 tygodniowo.

Właściwie na wysokim poziomie cholesterolu kończą się wady jaj. Reszta zawartych związków jest jak najbardziej przyjazna naszemu organizmowi, a nawet bardzo potrzebna.
Żółtka zawierają bardzo cenny składnik zwany lecytyną. Jest ona składnikiem błon komórkowych, elementem tkanki nerwowej. Wykazuje zbawienne działanie na nasz system nerwowy. W aptece można znaleźć wiele preparatów z lecytyną, mających na celu poprawić naszą sprawność umysłową. Taka lecytyna również najczęściej pozyskiwana jest z jaj kurzych. Jednocześnie lecytyna wpływa pozytywnie na gospodarkę cholesterolową (obniża złą frakcje a podwyższa dobrą), opóźnia procesy starzenia oraz działa korzystnie na wątrobę.

Żółtko jaja jest świetnym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A,D,E,K) oraz witaminy B12, na której niedobór często narzekają wegetarianie oraz osoby rzadko spożywające mięso.

Wielkanoc: 5 sposobów na eko święta Żurek, jajka i co jeszcze? – wielkanocne przepisy od Kotányi

Białko-zdrowa otoczka
Białko jaja kurzego jest niezwykle wartościowe. Jest to jedyny produkt spożywczy, który zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne. Są to związki białkowe których nasz organizm nie potrafi sam wytwarzać, które muszą być dostarczone z pokarmem.
jaja

Jest ono również niskokaloryczne (ok. 45kcal/100g) co oznacza że mogą śmiało spożywać je osoby na diecie odchudzającej. Jednak spożywanie samego białka nie dla wszystkich wydaje się być atrakcyjną perspektywą dlatego warto zjeść jajecznicę z jednego żółtka i dwóch białek a pozostałe żółtko spożytkować w innym celu…

Jajo jako kosmetyk
Jaja oprócz walorów smakowych i zdrowotnych mogą posłużyć naszej urodzie. Pozostałe po porannej jajecznicy żółtko jest świetnym składnikiem maseczek. Mieszając żółtko z olejkiem rycynowym, kilkoma kroplami cytryny i wcierając w skórę głowy oraz włosy przy odrobienie cierpliwości dostrzeżemy po pewnym czasie jak bardzo poprawił nam się stan włosów. Maseczki z żółtka i dodatku oliwy oraz miodu wspaniale sprawdzają się również w przypadku suchej skóry twarzy. A ubite na sztywno białko nałożone na dekolt i szyje gwarantuje nam przywrócenie sprężystości i jędrności skóry w tych partiach.

Jak widać zalet jajka jest wiele. Jednak aby jajo służyło naszemu zdrowiu i urodzie musimy znać podstawowe zasady obchodzenia się z nim. Oto kilka porad:śmieszne jaja
• jaja przechowujemy w lodówce do 3 tygodni
• układamy je szpiczastym końcem w dół, tak aby żółtko pozostało na swoim miejscu, z dala od komory powietrznej znajdującej się w szerszej części jaja
ograniczamy spożycie jaj na surowo; po pierwsze zagrożenie salmonellą oraz alergiami, po drugie: surowe jajo zawiera awidynę- substancję która hamuje przyswajanie witaminy B7
unikamy długiego gotowania jaj: następują wtedy znaczne straty witamin oraz obniżenie wartości odżywczej białka. Najbardziej optymalny czas gotowania jaja to 5 minut.

Zatem: SMACZNEGO JAJKA! wielkanoc

Autor: Elżbieta Szlęk

Related Posts with Thumbnails

Jeden komentarz do “Zdrowie z jajami”

  1. W tygodniu można zjeść jajek ” skolko godno ” tylko należy ograniczyć węglowodany , które są przyczyną wzrostu trójglicerydów ,a to się wiąże ze wzrostem cholesterolu .Tak ,że jajka nie powodują wzrost cholesterolu .Jerzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.