Zastosowanie laparoskopii w ginekologii

Laparoskopia pozwala zajrzeć do wnętrza jamy brzusznej bez rozcinania jej powłok. Umożliwia też wykonywanie rozległych i trudnych operacji w nieinwazyjny sposób.

Jednym z kierunków rozwoju medycyny jest dążenie do tego, aby zabiegi były jak najmniej inwazyjne i przy wysokiej skuteczności pozostawały bezpieczne i nieobciążające dla organizmu. Laparoskopia zalicza się do działań, które umożliwiają przeprowadzanie poważnych zabiegów bez zbędnego naruszania tkanek. Na czym polega ta metoda i jakie ma zastosowania w ginekologii?

Czym jest laparoskopia?

Laparoskopia to jedna z metod diagnostycznych oraz operacyjnych. Pozwala zajrzeć do wnętrza jamy brzusznej bez rozległego nacinania powłok. Zamiast tradycyjnego cięcia wykonuje się niewielki otwór. Jego długość wynosi najwyżej kilka centymetrów. Dzięki temu badanie lub zabieg jest znacznie mniej obciążające dla organizmu. Laparoskopię nazywa się inaczej wziernikowaniem jamy otrzewnej. Kiedy stosuje się tę metodę i na czym polega?

Laparoskopia może służyć albo do diagnozowania, albo do kontrolowania przebiegu operacji – mówi specjalista z gabinetu ginekologicznego w Białymstoku. – Możliwość zajrzenia do jamy otrzewnej bez rozcinania brzucha jest nieoceniona dla dobra pacjenta. Diagnostyka jest bardziej wiarygodna, zabiegi bezpieczniejsze, a rekonwalescencja krótsza.

Do wykonania laparoskopii używa się specjalistycznej aparatury oraz instrumentów dostosowanych do umieszczenia w jamie otrzewnej przez niewielki otwór. Najważniejszym sprzętem jest laparoskop, czyli wziernik. Jest on wyposażony w źródło światła oraz sprzęt optyczny umożliwiający dokładne obejrzenie wnętrza brzucha i śledzenie przebiegu operacji na ekranie.

Jak stosuje się laparoskopię w ginekologii?

Laparoskopia jest szeroko stosowana w diagnostyce i leczeniu schorzeń ginekologicznych. Pozwala bez otwierania brzucha precyzyjnie określić rozległość zmian nowotworowych w obrębie narządów rodnych. Może dać odpowiedź w przypadku bólów brzucha i miednicy niewiadomego pochodzenia. W niektórych sytuacjach umożliwia stwierdzenie lub wykluczenie niepłodności. Oprócz tego badanie laparoskopowe służy do diagnozowania endometriozy oraz zapalenia narządów miednicy mniejszej. 

Bardzo ważnym zastosowaniem laparoskopii w ginekologii jest przeprowadzanie histerektomii laparoskopowej. Zabieg usuwania macicy tradycyjną techniką jest bardzo inwazyjny. Wiąże się z rozległym nacięciem powłok brzucha, a niekiedy z trwałym osłabieniem mięśni, które wywołuje później dodatkowe problemy. Laparoskopowe usuwanie macicy wymaga jedynie nacięcia, przez które w jamie brzusznej umieszcza się przyrządy optyczne, oraz drugiego, które umożliwia wprowadzenie instrumentów chirurgicznych. Każdy z tych otworów ma ok. 2 cm długości. Dzięki temu ryzyko powikłań maleje, a rekonwalescencja jest znacznie krótsza.

Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.