Zakładamy kompostownik: kilka słów dla początkujących

Jesień przynosi nam nie tylko nakarmione słońcem, pyszne owoce. Jesień to także czas, kiedy na powierzchni ziemi intensywnie tworzy się najbardziej wartościowa warstwa: próchnica. Uzyskujemy ją właśnie teraz, gdy na ziemię spadają liście i gałązki, a w glebie rozkładają się obumarłe pędy krzewów i traw. Zamiast zmiatać je do kontenera na śmieci, zorganizujmy pojemnik, w którym z takich odpadków powstanie wartościowy nawóz: kompost.

Kompost tworzy się wówczas, gdy odpady organiczne są rozkładane przez bakterie, grzyby i niewielkie zwierzęta. Proces trawienia masy organicznej wydzielają się substancje chemicznych, zawierające odżywcze mikro- i makroelementy. W efekcie, powstaje niezwykle wartościowy nawóz, którym możemy potraktować nasze rośliny doniczkowe i uprawy szklarniowe.

Kompost a nawozy syntetyczne: porównanie

Kompost można stosować jako nawóz roślinny przez cały sezon - nie obciąża młodych pędów ani nie uszkadza korzeni. W przeciwieństwie do nawozów syntetycznych: jest bezpłatny, nie da się go przedawkować, jest obojętny dla wóz powierzchniowych i głębinowych. W dodatku, kompost możemy tworzyć nie tylko z opadających liści lub zgniłej trawy: można dodawać do niego wszystkie te odpady, które mają pochodzenie organiczne i które są wytwarzane w każdym gospodarstwie domowym. Resztki po posiłkach, pozostałości po obieraniu warzyw, a nawet fusy po kawie i herbacie - wszystko to, zamiast trafić do kosza na śmieci, może zostać przeznaczone na kompost.

Kompost możemy tworzyć z liści, gałązek,

koszonej trawy i z resztek spożywczych pochodzących z naszych kuchni

Kompost doskonale spulchnia glebę, dlatego na jego zbawienne właściwości powinni zwrócić uwagę szczególnie ci, którzy są posiadaczami gleby zwięzłej i ciężkiej (np. o dużej zawartości gliny). Z drugiej strony, kompostowanie gleb lekkich i piaszczystych wzbogaci je i pozwoli zatrzymać niezbędną wodę, która w tego typu podłożach jest wymywana zbyt szybko.

A jakie są wady?

Niewątpliwych zalet kompostu nie dostrzeżemy tak szybko jak w przypadku stosowania nawozów syntetycznych. Kompost działa powoli, a kluczem do uzyskania pełnych efektów z jego stosowania jest regularność. Ponadto, kompost jest nawozem niejednorodnym. Wiele tutaj zależy od składu kompostowanych pryzm. Wszystkie te mankamenty nie są istotne w małej, przydomowej produkcji kompostu na potrzeby niewielkiego ogródka. Jeśli jednak chcemy wytwarzać masowe ilości kompostu, które będą wzbogacały na przykład uprawy szklarniowe, wówczas trzeba podejść do sprawy profesjonalnie: po pierwsze, będziemy potrzebowali zewnętrznego źródła masy. Po drugie: domowe pojemniki na kompost dostępne w sklepach, które osiągają zwykle pojemności 300-500 l okaże się z pewnością zbyt mały.

Kompostowniki domowe osiągają zwykle pojemność 300 - 500 l. Jest to wystarczająca pojemność na potrzeby jednorodzinnego gospodarstwa domowego, w którym kompost ma służyć do użyźniania rabatek, ogrodowych upraw i roślin doniczkowych. Na zdjęciach: kompostowniki plastikowe, fot. Ogrodosfera

Dla większych potrzeb, przeznaczone są kompostowniki modułowe, o łącznej pojemności 1200 l. Ich zagospodarowanie i zachowanie ciągłego obiegu masy organicznej wymaga wytężonej, ale satysfakcjonującej pracy.

Kompostowanie a pora roku

Nawożenie roślin ogrodowych kompostem jest szczególnie istotne nie tylko jesienią, gdy chcemy przygotować je do zimy, ale też wiosną, gdy rabaty i grządki ze względów estetycznych są gołe, nieosłonięte żadną ściółką. Nasilające się wiosną wiatry, połączone z rosnącym w siłę słońcem i wzmagajacymi się opadami deszczu doprowadzają do szybkiego wyjaławiania gleby. Dlatego szczególnie w tym okresie, przed intensywnym rozrostem krzewów, należy ziemię regularnie wzbogacać o kompost.

Wybieramy kompostownik

Tworzenie kompostu można przeprowadzać w pryzmie. Kopiemy wówczas niewielkiej głębokości dół w ziemi, osłaniamy go odeskowaniem i wrzucamy tam wszystko to, z czego chcemy otrzymać kompost. Regularnie należy wymieszać zawartość pryzmy.

Zdecydowanie bardziej efektywne będzie kompostowanie w pojemniku - szczególnie tym z zamykaną klapą. Panująca w środku zwiększona w stosunku do pryzmy temperatura przyspiesza procesy trawienia masy, przez co kompost jest gotowy nawet kilka razy szybciej. Efekt możemy wzmocnić wybierając kompostownik ogrzewany. Wówczas temperatura wewnątrz może sięgać nawet 50 stopni Celsjusza.

Im wyższa temperatura wewnątrz kompostownika, tym szybciej otrzymamy nawóz.

W sprzedaży dostępne są kompostowniki termiczne. Fot. Ogrodosfera

Tego rodzaju kompostowniki są zwykle produkowane z tworzywa sztucznego. W sklepach znajdziemy też pojemniki drewniane (są tańsze niż plastikowe, ale też mniej efektywne). Kompostownik drewniany można także zbudować samodzielnie, zbijając go z desek i wykładając od środka folią. Klapa może być przytwierdzona do ścianek za pomocą nierdzewnych zawiasów.

Kompostowniki drewniane można zbudować samodzielnie.

Na zdjęciu: kompostownik drewniany, źródło: Ogrodosfera

Gdzie powinien stanąć kompostownik?

Tworzący się kompost nie jest niestety bezwonny. Dlatego warto dla kompostownika zarezerwować odosobnione miejsce w ogrodzie, znajdujące się nieco na uboczu, z dala od okien, altanek i ścieżek. Szukając dogodnego miejsca, unikajmy także narażania naszych sąsiadów na przykre zapachy. Praktyka pokazuje, że najlepiej sprawdza się miejsce zacienione i takie, do którego można dojechać swobodnie załadowaną taczką.

Jak układać odpadki w kompostowniku?

Wkładając poszczególne odpady do kompostownika, zadbajmy o zachowanie odpowiedniej kolejności: nie może być przypadkowa. Na dnie kompostownika powinna znajdować się warstwa drenująca. Powinna mieć grubość ok. 15-20 cm i może składać się z gałązek i pędów obumarłych roślin. Następnie należy ułożyć warstwę odpadów, które będą pochłaniały nadmiar wody spływającej z góry w kompostowniku (wraz z wodą wymywają się substancje odżywcze, dlatego należy taką wodę zatrzymać). Świetnie sprawdzi się tutaj torf lub kompost stworzony w poprzednim sezonie. Często stosuje się także słomę. Następnie, możemy już wrzucać do pojemnika właściwy materiał kompostowy: liście, trawę, owoce, chwasty, kwiaty, resztki roślin, odpady organiczne z kuchni i in. Pamiętajmy przy tym, aby zawsze był to czysty, niezanieczyszczony chorobami i pasożytami materiał. Materiał wytwarzający zwiększoną ilość azotu (czyli zielone elementy kompostu) powinny być przekładane warstwami drenującymi.

Szukając kompostownika, wybierajmy te modele, które ułatwią nam pracę. Powyżej model

z wbudowanymi otworami wentylacyjnymi, dolnym otworem wylotowym oraz z klapą. Fot. Ogrodosfera

Nie wrzucajmy do kompostownika zlewek: najczęściej zawierają detergenty i nie nadają się do tworzenia wartościowego, ekologicznego nawozu.
Kompost powinien mieć dostęp do powietrza, dlatego kompostownik powinien mieć wbudowane otwory wentylacyjne. Co kilka tygodni należy wymieszać zawartość pojemnika. W sklepach dostępne są kompostowniki z korbą, dzięki którym mieszanie może przebiegać zdecydowanie łatwiej.

Kompostowniki obrotowe pozwalają na przyspieszenie uzyskiwania nawozu. Fot. Ogrodosfera

W czasie upałów, nie można dopuścić do wysuszania wnętrza kompostownika - wnętrze powinno być stale lekko wilgotne, dlatego latem konieczne jest podlewanie pryzmy.

Jak długo trwa tworzenie kompostu?

Skończony, wartościowy nawóz uzyskamy po około roku. Jak poznamy, że jest już gotowy? Należy przede wszystkim obserwować jego zabarwienie. Ten dojrzały ma lekko brunatny kolor, a jego struktura jest gruzełkowata. Powinien pachnieć leśną ściółką. Zdrowy kompost nie może gnić. Tendencje do gnicia objawiają się, gdy kompost jest zbudowany ze zbyt jednorodnego materiału. Jest to częsty problem osób, które nastawiają się na tworzenie kompostu ze skoszonej trawy.

Po około trzech lub czterech miesiącach od rozpoczęcia gromadzenia nawozu uzyskamy masę, która świetnie posłuży jako wartościowa ściółka, lecz nie będzie to jeszcze pełnowartościowy nawóz, wspomagający rozwój roślin tak jak gotowy kompost.

 

Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.