Zakażenie wirusem HSV-2 – objawy, leczenie i sposoby zapobiegania

Wg szacunków, wirus Herpes simplex virus typ 2 (HSV 2) wywołuje 95 procent przypadków opryszczki narządów płciowych (za pozostałe 5 procent odpowiada typ 1). Zakażenie czasem przebiega bezobjawowo, zdarza się jednak, że towarzyszą mu charakterystyczne objawy. Kobiety w ciąży powinny zwracać szczególną uwagę na zmiany skórne i w obrębie błon śluzowych – przeniesienie wirusa na płód lub noworodka bywa bardzo niebezpieczne.

Wirus HSV 2 – podstępny i groźny

Do zakażenia wirusem HSV 2 najczęściej dochodzi drogą kontaktów seksualnych (pochwowych, oralnych, analnych). Do typowych objawów opryszczki genitalnej zalicza się swędzenie, pieczenie, ból, zaczerwienienie skóry w okolicach intymnych. Pojawiają się owrzodzenia i pęcherze, które rosną i po pewnym czasie pękają. Mężczyźni cierpią głównie z powodu zmian na napletku i żołędzi, kobietom doskwierają pęcherzyki na wargach sromowych, szyjce macicy, w pochwie. Zarówno panowie, jak i panie czasem obserwują zmiany wokół odbytu i na pośladkach. U obu płci dolegliwości bólowe mogą wystąpić podczas oddawania moczu.

Jeśli wirus wniknie do organizmu, zostaje w nim na zawsze – umiejscawia się w zwojach nerwowych i uśpiony czeka na moment wybudzenia. Przypomina o sobie, gdy system immunologiczny jest osłabiony; nawrotom przykrych objawów sprzyjają miesiączka, stres, a nawet zmiany hormonalne. Jednak w ok. 40 procentach przypadków nigdy nie dochodzi do nawrotowych epizodów opryszczki.

Gdy zauważysz choćby najdrobniejsze symptomy, które wydadzą Ci się niepokojące i mogą świadczyć o opryszczce narządów płciowych, natychmiast zgłoś się do lekarza. Zwłaszcza przyszłe mamy nie powinny lekceważyć zmian w okolicach intymnych. Herpes simplex typ 2 jest niebezpieczny dla płodu i noworodka. Jeśli dojdzie do zakażenia wewnątrzmacicznego, istnieje ryzyko przedwczesnego porodu albo nieprawidłowego rozwoju płodu. Wirus przeniesiony na maleństwo podczas porodu może prowadzić m.in.: do zapalenia opon mózgowych i innych organów wewnętrznych.

Diagnoza: opryszczka genitalna

Jeśli lekarz rozpozna opryszczkę genitalną, pacjent powinien unikać zbliżeń intymnych do momentu ustąpienia dolegliwości. Zaleca się stosowanie prezerwatyw podczas aktów seksualnych, gdyż takie zabezpieczenie zmniejsza ryzyko zakażenia.

W leczeniu opryszczki genitalnej można stosować leczenie miejscowe (po konsultacji z lekarzem). Nieprzyjemne swędzenie, pieczenie, ból, zaczerwienienie i upławy może uśmierzyć lek z chlorowodorkiem benzydaminy. Takiego typu produkt działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, znieczulająco i antyseptycznie. Dzięki niemu przykre objawy zakażenia szybciej ustępują. Przyrządzonym roztworem należy płukać pochwę lub przemywać nim zewnętrzne narządy płciowe. Na dolegliwości pomagają doustne leki przeciwbólowe z paracetamolem lub ibuprofenem i zimne okłady. Pamiętaj o przestrzeganiu zasad higieny intymnej. Jeśli odczuwasz ból w trakcie oddawania moczu, ulgę przyniosą ciepłe kąpiele albo polewanie cewki moczowej ciepłą wodą.

Niestety, dotąd nie wykryto formy leczenia, która pozwoliłaby całkowicie wyleczyć opryszczkę narządów płciowych i usunąć z organizmu wirus HSV 2. Od lat trwają prace nad szczepionką, ale nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Dotychczas w leczeniu najczęściej stosuje się acyklowir, czyli lek przeciwwirusowy, który hamuje namnażanie wirusa. Dzięki terapii objawy utrzymują się znacznie krócej, epizody przebiegają łagodniej i zmniejsza się częstotliwość ich nawrotów.

lek. med. Robert Makowski 

specjalista ginekolog- położnik

 

Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.