Wykorzystanie komórek macierzystych w medycynie regeneracyjnej

Przeszczepianie własnych komórek macierzystych było do tej pory tematem dość kontrowersyjnym i stosunkowo nowym. Pierwsza udana operacja przeszczepu komórek macierzystych miała miejsce dopiero w 1998 roku w USA i była wykonana na chłopcu, chorującym na niedokrwistość Fanconiego. Przeszczepiono mu krew pępowinową siostry. Od tamtej pory rozwój medycyny regeneracyjnej stale postępuje, lekarze poszukują coraz nowszych metod pozyskiwania komórek macierzystych oraz wykorzystania ich leczniczych właściwości w rosnącej liczbie zabiegów.

Komórki macierzyste są szeroko wykorzystywane w medycynie regeneracyjnej ze względu na swoje dwojakie właściwości - nie tylko mogą się nieograniczenie dzielić, ale również przekształcają się w dojrzałe komórki innych tkanek. Celem pobierania komórek macierzystych jest wydzielenie z nich zawiesiny komórkowej, która podana w miejsce uszkodzenia tkankowego, powstałego w wyniku urazu lub przeciążenia, wykazuje działania naprawcze i regeneracyjne.

Zabiegi z wykorzystaniem komórek macierzystych w dziedzinie medycyny regeneracyjnej są trzy:

  • terapia czynnikami wzrostu - wykorzystuje się tu osocze bogatopłytkowe;
  • lipotransfer, czyli przeszczep autologicznej tkanki tłuszczowej;
  • terapia komórkami macierzystymi pobranymi z własnej tkanki tłuszczowej.

Powyższe zabiegi są wykorzystywane w leczeniu problemów terapeutycznych występujących na tle różnych przyczyn, takich jak zmiany degeneracyjno - zwyrodnieniowe i pourazowe.

Wskazania do zabiegów

Ze względu na szerokie zastosowanie w medycynie regeneracyjnej, jest dużo chorób, w których leczeniu pomagają właśnie komórki macierzyste. Zabiegi z wykorzystaniem komórek macierzystych są stosowane w leczeniu zapalenia stawów i tkanek miękkich, zmian zwyrodnieniowych więzadeł i tkanek okołostawowych kończyn i kręgosłupa, uszkodzeń pourazowych. Komórki macierzyste mają również zastosowanie przy zabiegach laserowych mających na celu odmłodzenie skóry - wspomagają one produkcję nowych włókien kolagenowych, dzięki czemu następuje zagęszczenie, uelastycznienie, ujędrnienie i poprawa napięcia skóry.

Efekty zabiegów

Jak tłumaczą eksperci z Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy, terapia komórkami macierzystymi jest bezpieczna i małoinwazyjna. Przeprowadzana jest zwykle w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa nieprzyjemnych dolegliwości bólowych. Komórki macierzyste pobierane są najczęściej z własnej tkanki tłuszczowej, dzięki czemu ryzyko wystąpienia powikłań w postaci alergii, stanów zapalnych czy odrzutów “ciała obcego” jest zredukowane do minimum. Za pomocą połączenia jej z innymi zabiegami regeneracyjnymi, można osiągnąć spektakularne efekty - na przykład z zabiegami wykorzystującymi osocze bogatopłytkowe.  

Skala efektów jest zmienna w zależności od wieku pacjenta oraz schorzeń, na które cierpi. Wraz z wiekiem postępują procesy starzeniowe, spada jakość tkanki tłuszczowej, dlatego rezultaty zabiegów mogą być różne. Istotne jest, aby przed zabiegiem skonsultować się z wykwalifikowanym specjalistą w polecanej klinice - lekarz wykluczy wszystkie przeciwwskazania, wykona odpowiednie badania oraz przygotuje pacjenta do zabiegu.

Badania nad wykorzystaniem komórek macierzystych w medycynie regeneracyjnej oraz ogólnej nadal trwają. Bardzo możliwe, że wraz z postępem technologicznym, komórki macierzyste będą leczyć o wiele szersze spektrum chorób, dlatego warto śledzić poczynania lekarzy na tym polu.

Aby dowiedzieć się więcej o zabiegach z wykorzystaniem komórek macierzystych, odwiedź stronę internetową Bieńkowscy Clinic lub zapytaj osobiście o interesujące Cię kwestie w recepcjach Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy lub w Częstochowie.

Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.