Gdy wiosna nie cieszy…-czyli przesilenie wiosenne

Mimo, że nareszcie nadeszła wiosna, zrobiło się ciepło, słońce częściej zagląda do naszych okien, wielu z nas wcale nie poczuło się lepiej. Pora roku, na którą czekaliśmy z utęsknieniem daje się nam we znaki, jesteśmy zaspani, w złym nastroju, niektórych właśnie teraz dopada przeziębienie, przed którym sprytnie uchronili się zimą. Nie da się ukryć, że przesilenie wiosenne odbiera nam chęci do życia a nadążanie za rozwijającą się przyrodą przychodzi nam z trudem. Jak poradzić sobie z wiosną, aby bezboleśnie wkroczyć w nadchodzące ciepłe miesiące?

Wraz z nadejściem cieplejszych dni przychodzą do nas spore zagrożenia. Nasze ciało jest częścią otaczającej nas przyrody i reaguje w bardzo czuły sposób na wszelkie zmiany wkoło.ptaszek A wiosną jest ich aż za wiele. Zmiana czasu na letni nie przynosi radości. Nasz organizm przyzwyczajony do długich nocy i krótkich dni nie radzi sobie z nagłą zmianą. Wysoki poziom hormonu snu (melatoniny) po zimie sprawia, że nie możemy do końca się obudzić. Oczywiście po jakimś czasie nasze ciało posłusznie dostosuje swoje funkcje do tego, co panuje za oknem jednak nie staje się to z dnia na dzień. I jak na złość, im bardziej nasz organizm wycieńczony po zimie tym gorzej sobie radzi z nadchodzącymi zmianami. Spadek energii, ospałość, osłabienie to świetne podłoże do wiosennych chorób, przeziębień, kataru, bólu gardła czy grypy. To również w tym czasie, podobnie jak na początku jesieni obserwuje się zwiększenie dolegliwości żołądkowych u wrzodowców oraz problemy z krążeniem u osób ze skłonnościami w tym kierunku. Wahania ciśnienia, zmiany temperatur, deszcze i słońce na przemian, do tego okres pylenia- to wszystko czemu musimy stawić czoło tego miesiąca. A więc zaczynajmy…

Marsz, na spacer…

Wielu osobom może wydać się to banalne ale wpływ, jaki wywiera na nasz organizm poruszanie się po świeżym powietrzu jest ogromny. zabawaPoranny spacer obudzi nas zdecydowanie bardziej niż smolista kawa, którą większość z nas funduje sobie zaraz po przebudzeniu. Nie każdy ma ochotę i możliwości uprawiać intensywnie jakiś sport, lecz wcale nie o to chodzi aby się przemęczać i narzucać sobie rygorystyczne obowiązki. Wystarczy podczas wolnych weekendów wybrać się na długie spacery. Można też zorganizować piknik ze znajomymi. Dzięki temu poprawi się nam nie tylko nastrój ale również usprawni się działanie całego organizmu. Posiłek na świeżym powietrzu, ruch, rozmowy ze znajomymi –tego właśnie nam najbardziej teraz potrzeba. A jeśli pada deszcz? Spacer w deszczu, pod parasolem może być świetną zabawą. Nie wspominając o tym, że nasz organizm bardzo potrzebuje hartowania. Robimy to bardzo ostrożnie. Nie należy przesadzać. Po prostu nie powinniśmy siedzieć zaszyci w domu, niezależnie od tego co za oknem, warto wymknąć się na spacer. deszcz

Pobudzająca dieta

Wiosna oferuje wiele dobrodziejstw, należy z nich korzystać z umiarem. Można spróbować energetyzujących drinków przygotowanych samodzielnie: woda z miodem i cytryną ożywia lepiej niż kawa. Poza tym o tej porze szczególnie powinniśmy zadbać o witaminy, których braki w pierwszej kolejności przynoszą pogorszenie samopoczucia i pesymistyczny nastrój. Podenerwowanie, stan irytacji, niepokój znikną bardzo szybko jeżeli będziemy spożywać dostatecznie dużo magnezu oraz witaminy B1. W związku z tym na naszych talerzach powinny zagościć kasze, chleb razowy, orzechy, ryby, brokuły, kukurydza. Nie zaszkodzi skusić się też na odrobinę czekolady. Nie żałujemy sobie również pobudzających przypraw. Kardamon, imbir dodają energii a rozmaryn czy oregano już samym aromatem pobudzą nas do działania i obudzą po nocy.

Odrobina przyjemności… przytulanie do drzewa

Nie powinniśmy również zapomnieć o tym aby sprawić sobie przyjemność i poświęcić trochę czasu tylko dla siebie. Korzystanie z sauny, aromatycznych kąpieli czy masaży doda nam witalności oraz urody. A satysfakcja z oglądania swojego odbicia w lustrze jest najprzyjemniejszym prezentem na wiosnę.

Autor:Elżbieta Szlęk

Related Posts with Thumbnails

2 komentarze do “Gdy wiosna nie cieszy…-czyli przesilenie wiosenne”

  1. Bardzo ciekawe porady.
    Teraz już wiem dlaczego tak ciężko mi polubić wiosnę…;)
    Pozdrawiam wszystkich „ospałych”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.