Wątroba – co warto o niej wiedzieć?

Wątroba jest wyjątkowym organem pełniącym wiele funkcji. Odpowiada za gospodarkę węglowodanową, tłuszczową i białkową. Potrafi się regenerować, ale nadmiar substancji szkodliwych lub infekcje mogą prowadzić do poważnych zaburzeń, czego konsekwencją może być konieczność przeszczepu wątroby. O wątrobie warto wiedzieć przynajmniej kilka rzeczy.

Skutecznie neutralizuje toksyny

 

Wątroba pełni rolę odtruwającą, ponieważ neutralizuje działanie toksyn różnego pochodzenia, ale należy mieć świadomość, że jej możliwości nie są nieograniczone, dlatego należy baczniej przyjrzeć się swojemu stylowi życia. Łatwo dostępne środki przeciwbólowe i przeciwzapalne zaliczane do niesteroidowych leków przeciwzapalnych mogą stanowić zagrożenie dla wątroby. Najczęściej dochodzi do uszkodzeń organu pod wpływem działania paracetamolu. Również wiele innych leków, także preparatów wydawanych na receptę, w mniejszym lub większym stopniu zaburza funkcjonowanie wątroby, dlatego należy je stosować ściśle według zaleceń lekarza i przyjmować możliwie najniższe dawki. Choroby są ponadto wywoływane przez nadużywanie alkoholu. Jego toksyczne działanie powoduje, że wątroba może sobie nie radzić z ilością toksyn, które musi usunąć z organizmu i dochodzi do jej nadmiernego obciążenia. Efektem może być marskość wątroby.

Czy wątroba może boleć?

 

Jest to jedno z często zadawanych pytań, ponieważ pacjenci skarżą się na bóle właśnie w okolicach wątroby. Tymczasem okazuje się, że do objawów chorób wątroby nie zalicza się bezpośrednio jej ból, ponieważ nie jest ona unerwiona. Natomiast trzeba pamiętać, że pokrywa ją otrzewna, więc gdy dochodzi do powiększenia wątroby pod wpływem występujących w niej zaburzeń, dochodzi do ucisku otrzewnej, co faktycznie powoduje dolegliwości bólowe, ponieważ otrzewna jest unerwiona czuciowo.

Modyfikacja stylu życia remedium na problemy z wątrobą

 

Przekonanie, że preparaty na wątrobę dostępne bez recepty w aptekach rozwiążą problemy z wątrobą nie jest słuszne. Suplementy lub leki zawierające fosfolipidy mogą jedynie wesprzeć jej funkcjonowanie i przyspieszyć regenerację, ale podstawę przywrócenia prawidłowych czynności wątroby stanowi odpowiedni styl życia. Z diety należy wyeliminować tłuszcze i cukry. Przede wszystkim tłuszcze zwierzęce odznaczają się największą szkodliwością. Należy zrezygnować ze słodyczy i wszelkich słodzonych napojów, które zawierają nie tylko dużo cukru, ale również innych szkodliwych substancji. W przypadku nadwagi konieczna jest redukcja masy ciała. Trzeba zdecydowanie ograniczyć lub najlepiej w ogóle wyeliminować alkohol z codziennego życia. Rekomendowane jest podjęcie regularnej aktywności fizycznej, która pomoże w utrzymaniu prawidłowej masy ciała i poziomu cukru, a także przyspieszy usuwanie toksyn z organizmu. Jeżeli podejrzewasz u siebie objawy chorej wątroby, sprawdź w jaki sposób je złagodzić, wchodząc na stronę http://essentiale.pl/watroba, a w celu postawienia prawidłowej diagnozy skontaktuj się z lekarzem.

Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.