Uciążliwe zapalenie krtani – poznaj przyczyny, objawy i leczenie

Z medycznego punktu widzenia zapalenie krtani jest to obrzęk błony śluzowej i stan zapalny górnego odcinka układu oddechowego. Obrzęk ten powoduje zwiększanie wydzielania śluzu podrażającego krtań, powodując uciążliwy kaszel. Jednocześnie pojawia się także ból krtani nasilający się szczególnie podczas przełykania.

Przyczyny zapalenia krtani

Ciężko mówić o konkretnym okresie w roku, kiedy jesteśmy bardziej narażeni na występowanie tych dolegliwości. Istnieje kilka przyczyn, które mogą wpłynąć na rozwinięcie zapalenia krtani:

  • długotrwałe przebywanie w suchym, klimatyzowanym oraz zakurzonym pomieszczeniu,
  • palenie papierosów,
  • wielogodzinna praca głosem (mowa, krzyk, śpiew), która nadwyręża aparat mowy,
  • powikłanie po przeziębieniu i zmiana umiejscowienia infekcji,
  • alergia i wirusy,
  • picie bardzo zimnych napoi, kiedy ciało jest rozgrzane.

Często zdarza się, że zapalenie krtani jest sumą kilku powyższych elementów, może mieć charakter nagły i intensywny lub długotrwały. Wówczas należy skierować się do specjalisty ponieważ faktyczna przyczyna może być bardzo poważna.

Objawy zapalenia krtani

Najbardziej dotkliwym objawem zapalenia krtani, który wyklucza nas z codziennego życia jest bezgłos. Bezgłos występuje razem z chrypą, która uniemożliwia swobodne komunikowanie się z innymi. Ponad to do objawów zaliczyć można ból i suchość gardła, męczący kaszel i ogólne osłabienie organizmu. Powyższe dolegliwości, powinny ustąpić po kilku dniach leczenia, natomiast jeśli się nasilą, a dodatkowo pojawią się kłopoty z oddychaniem, powinniśmy udać się niezwłocznie do lekarza.

Najlepsze sposoby leczenia zapalenia krtani

Do podstawowych metod radzenia sobie z zapaleniem krtani możemy zaliczyć oszczędzanie głosu oraz zwiększenie przyjmowania płynów w ciągu dnia. To jednak nie wszystko, ponieważ możemy sięgnąć także po tradycyjne zioła. Świetnie sprawdzi się gorący napar z szałwii lub inhalacja z rumianku. Dodatkowo możemy zastosować przeciwzapalne tabletki do ssania na gardło , a także preparaty z ekstraktem, z porostu islandzkiego, które w naturalny sposób łagodzą chrypkę i suchość w gardle.

Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.