Testy PAPPA: na czym polegają i czy warto je przeprowadzić?

Testy PAPPA to nieinwazyjne, w pełni bezpieczne badanie prenatalne. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, że powinny być one przeprowadzane u każdej kobiety w ciąży, a ich czas wykonywania powinien przypadać pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży.

Testy PAPPA to nieinwazyjne, w pełni bezpieczne badanie prenatalne. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, że powinny być one przeprowadzane u każdej kobiety w ciąży, a ich czas wykonywania powinien przypadać pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży.

W jakim celu wykonuje się testy PAPPA?

Testy PAPPA wykonuje się jako badanie przesiewowe w kierunku wykrywania wad genetycznych, a ich głównym celem jest oszacowanie występowania chorób genetycznych, takich jak zespół Downa, zespół Edwardsa oraz Patau. Stanowią one połączenie tradycyjnego badania ultrasonograficznego z analizą krwi matki. W czasie specjalistycznego badania USG dokonuje się oceny cech, które mogą świadczyć o występowaniu wad o charakterze genetycznym. Należy do nich ocena przezierności karkowej NT, występowanie oraz stopień skostnienia kości nosowej płodu, a także ocena budowy zastawki trójdzielnej serca, na podstawie których lekarz ginekolog może wnioskować o zwiększonym prawdopodobieństwie występowania zaburzeń, w tym wad ośrodkowego układu nerwowego.

Drugim ważnym elementem testów PAPPA jest analiza krwi ciężarnej kobiety pod kątem występowania w niej białka ciążowego A – PAPPA oraz wolnej podjednostki beta gonadotropiny kosmówkowej o nazwie beta-HCG. Podczas prawidłowo przebiegającej ciąży stężenie beta-HCG stopniowo maleje, natomiast w przypadku dzieci z wadami genetycznymi jest ono wyraźnie podwyższone aż do porodu. W sytuacji białka PAPPA sytuacja przedstawia się odwrotnie: w przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży jego poziom we krwi wzrasta stopniowo, natomiast w sytuacji, gdy mamy do czynienia z płodem np. z zespołem Downa, poziom tego markera jest bardzo niski.

Jak przebiega test PAPPA?

Badania genetyczne w trakcie ciąży są zalecane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Ich wykonanie nie wiąże się z ryzykiem dla zdrowia płodu ani matki, a do ich wykonania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Podczas wizyty lekarz ginekolog najpierw przeprowadza z pacjentką szczegółowy wywiad, a następnie wykonuje specjalistyczne badanie USG. Ostatni krok to pobranie próbki krwi kobiety do badania. Testy PAPPA mogą być wykonywane przez kobiety w każdym wieku

Dlaczego warto wykonać badanie?

Testy PAPPA są nieinwazyjne i zalecane każdej kobiecie, jednak ciągle wiele ciężarnych kobiet rezygnuje z ich wykonywania. Dzieje się tak głównie z powodu braku świadomości, jak ważne jest to badanie i jak groźne zaburzenia genetyczne pomaga wykryć. Szacuje się, że dzięki testom PAPPA skuteczność wykrywania zespołu Downa wynosi 90 %, a w przypadku zespołu Edwarda oraz Patau jest nawet wyższe niż 90 %. Warto zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne są testy genetyczne w okresie prenatalnym i zaplanować ich wykonanie pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży. Badania pokazują, że świadomość wagi tych badań jest obecnie największa w dużych miastach, między innymi w Warszawie, ale ciągle stosunkowo niska w mniejszych miejscowościach. Kobiety, których lekarz ginekolog nie dysponuje odpowiednim sprzętem do ich przeprowadzenia, mogą wykonać testy PAPPA w Warszawie, w Specjalistycznym Centrum Medycznym ADAD.

Related Posts with Thumbnails

3 komentarze do “Testy PAPPA: na czym polegają i czy warto je przeprowadzić?”

  1. Panorama jest nieinwazyjnym, przesiewowym badaniem prenatalnym. Mozna je wykonac od 9 tygodnia ciazy ze wzgledu na obecnosc odpowiedniej ilosci DNA plodu w krwi matki.est to metoda nieinwazyjna. Do badania wystarczy krew matki pobrana standardowo z zyly przedramienia.Ja rowniez zastanawiam sie nad wykonaniem badania prenatalnego Panorama. JEst to nowe badanie w Polsce. Z tego co mi wiadomo jako jedyne wykrywa zespol DiGeorge’a.

  2. Badania prenatalne z pewnością warto robić. Można dzięki nim spać spokojnie 🙂
    a im wcześniej wykryta wada płodu tym wcześniej można podjąć leczenie.

  3. Witam, jestem aktualnie w 12 tyg drugiej ciazy. Ginekolog zasugerowal zrobienie badania prenatalnego Panorama. Czy ktos juz robil to badanie? Zastanawiam sie nad zrobieniem badan, ze wzgledu na wiek i zwiekszone ryzyko wad genetycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.