Tajemnice zdrowych i pięknych włosów

Burza pięknych i lśniących włosów opadających lekko na ramiona to wyobrażenie fryzury idealnej. Dużo częściej jednak włosy, zamiast sprawiać swojej właścicielce radość i dumę, są powodem do zmartwień.

Biotyna na włosy, dostarczana w odpowiednich ilościach, może zapobiec wielu z nich.

Włosowe SOS

Włosy charakteryzują się delikatnością i podatnością na czynniki zewnętrzne. Niestety, liczne zabiegi, mające na celu krótkotrwałą poprawę ich wyglądu, na dłuższą metę przyczyniają się do ich trwałych zniszczeń. Częste farbowanie (zwłaszcza rozjaśnianie) włosów, układanie ich za pomocą lokówki czy prostownicy, a nawet suszenie i szczotkowanie, osłabiają i niszczą ich strukturę. Jednak nawet włosy nie poddawane większości tych zabiegów, nie zawsze wyglądają idealnie.

Oczywistym więc staje się fakt, że na wygląd włosów wpływ ma nie tylko ich zewnętrzne traktowanie. Łamliwe, suche, zniszczone włosy mogą być oznaką niedoborów ważnych substancji w organizmie. Brakujące witaminy na włosy, wśród których najważniejszą jest biotyna, należy systematycznie uzupełniać.

Biotyna na włosy – gdzie jej szukać?

Biotyna jest witaminą z grupy witamin B, niezwykle ważną dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich układów w organizmie. Odpowiada w nim przede wszystkim za stan zdrowia włosów, skóry i paznokci. Osłabienie tych pierwszych, a zwłaszcza zaobserwowanie ich nadmiernego wypadania, jest sygnałem ostrzegawczym, że stężenie biotyny jest prawdopodobnie zbyt niskie. Aby zadbać o stałą podaż organizmowi tejże witaminy, warto sięgać po bogate w nią produkty spożywcze. Należą do nich: mięso, soja, orzechy, mleko, ser, warzywa takie jak szpinak, kalafior, marchew, burak, pomidor, oraz owoce: melony, arbuzy, banany, brzoskwinie. Biotyna na włosy to także składnik wielu preparatów wzbogacających dietę, po które warto sięgać, zwłaszcza jeśli codzienny jadłospis nie uwzględnia produktów wymienionych powyżej.

Biotyna właściwości ma dla organizmu bardzo cenne, ale nie posiada jednej ważnej cechy – nie można jej zmagazynować. Biotyna rozpuszcza się w wodzie i jest na bieżąco wydalana wraz z moczem. Tym istotniejsze jest jej stałe dostarczanie z pożywieniem.

Biotyna działanie

Witamina H, bo tak również nazywa się biotynę, stanowi składnik wielu enzymów, niezbędnych do przebiegu procesów przemian tłuszczów w organizmie. Wraz z witaminą K, biotyna ma udział w tworzeniu białka, jakim jest protrombina, które odpowiada za prawidłową krzepliwość krwi. Ma znaczenie także dla syntezy kwasów nukleinowych, białek i węglowodanów. Nie pozostaje bez wpływu na układ odpornościowy. Jako „witamina piękna” odpowiada za zdrowie skóry, włosów i paznokci, reguluje zachodzące w nich procesy, zapobiega stanom zapalnym oraz takim objawom, jak wypadanie czy siwienie włosów. Aby równowaga ta została zachowana, organizm wymaga stałych dostaw biotyny. Zapotrzebowanie to wynosi około 100 mikrogramów na dobę. Jego zaspokojenie możliwe jest dzięki uwzględnianiu produktów bogatych w biotynę w diecie. A jeśli to z jakichś powodów jest utrudnione, rozwiązaniem może być uzupełnienie diety o preparat taki jak biotyna tabletki.

Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.