Szybkie badania diagnostyczne i ich przydatność

Obecnie szybka diagnostyka ambulatoryjna jest dziedziną medycyny, która prężnie się rozwija.

Wpływ na to ma niewątpliwie postęp wiedzy medyczny oraz reformy opieki zdrowotnej jak ta z lat 90. XX wieku, która wprowadziła instytucję lekarza rodzinnego. Szybkie badania diagnostyczne Praga mają więc coraz większe znaczenie.

Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie słyszał o nowoczesnych analizatorach i testach płytkowych, które obecnie są normą. Osoby chore na cukrzycę nie miały do dyspozycji glukometrów, a chcąc oznaczyć poziom glukozy do wyboru trzeba było skorzystać z prymitywnych metod do określania jej zawartości w moczu. Otrzymywane w ten sposób wyniki nie były też zbyt dokładnie. Dzisiaj natomiast glukometr znaleźć można w każdej karetce czy placówce opieki medycznej. Można go również samodzielnie zakupić. Daje on dokładne wyniki, które są porównywalne z metodami stosowanymi w profesjonalnych laboratoriach. Zresztą i inne szybkie badania diagnostyczne dają bardzo dokładne wyniki.

Szybka diagnostyka ambulatoryjna dzielona jest na testy, do przeprowadzenia, których należy posiadać odczynnik czy dodatkowe urządzenie elektroniczne oraz takie do wykonania, których nie trzeba nić poza testem i materiałem pobranym od pacjenta.

Przy pomocy szybkiego testu można m.in. wykryć zakażenie wirusem grypy. Obecnie na rynku dostępne są testy jakościowe oparte na metodzie immunochromatycznej. Na podstawie badania próbek podanych z układu oddechowego są one w stanie wykryć oraz zróżnicować antygeny wirusa grypy typu A i B wraz z podtypami grypy ptasiej. W ten sposób już w ciągu 15 minut można potwierdzić czy wykluczyć zachorowanie na grypę, a w razie potrzeby wdrożyć szybkie leczenie.

Równie szybko można wykryć mononukleozę zakaźną. Do tego celu służy szybki test paskowy immunochromatograficzny. Zaliczany jest on do grupy testów jakościowych, które wykrywają we krwi przeciwciała heterofilne. Dzięki tak szybkiej diagnostyce można w dużym stopniu zredukować ilość wykorzystywanych podczas leczenie antybiotyków, które przy mononukleozie nie są skuteczne. Bez testu postawienie prawidłowej diagnozy jest bardzo trudne.

Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.