Sposoby na suche oczy – poradnik

Twoje oczy kłują i pieką? Masz uczucie obecności ciała obcego albo piasku pod powiekami? Masz zmęczone i suche oczy lub przeciwnie, nadmiernie łzawisz? To wszystko objawy zespołu suchego oka. Sprawdź, jak sobie pomóc.

Natychmiastową ulgę przy suchych i podrażnionych oczach mogą przynieść specjalistyczne krople do oczu, nawilżające preparaty i żele, jednak nie są to jedyne sposoby na poprawę komfortu widzenia. Wykorzystaj te proste triki i ciesz się zdrowymi oczami.

Proste sposoby na szybką poprawę

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na błyskawiczną poprawę komfortu widzenia i przyniesienie ulgi przy pieczących, kłujących i wysuszonych oczach jest zastosowanie leków. Mogą to być na przykład nawilżające krople do oczu. Szybką ulgę może jednak przynieść także częstsze mruganie, zamknięcie oczu na kilka minut, położenie na zamknięte powieki ciepłego kompresu. Pamiętaj także, że bardzo często przyczyną suchości oczu może być zwyczajne odwodnienie organizmu. W takim przypadku twoim oczom po prostu brakuje wody, aby wytworzyć łzy. Odpowiednio się nawadniaj – pij co najmniej 8-10 szklanek bezalkoholowych i bezkofeinowych napojów dziennie. Mogą być to: woda, herbaty ziołowe, soki warzywne i owocowe. Kluczowa może okazać się także ochrona oczu przed szkodliwymi czynnikami – słońcem, pyłem i wiatrem. Noś dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne, a unikniesz podrażnień.

Gimnastyka dla oka

Odczuwasz dyskomfort, oczy pieką lub kłują a nawilżające krople do oczu zostały w domu? Nie trzyj powiek, gdyż w ten sposób tylko pogorszysz sprawę. Zamknij oczy i zakryj je delikatnie dłońmi. Ciemność oraz ciepło dłoni zadziałają rozluźniająco. Innym trikiem, który pomoże pokryć powierzchnię oka świeżym filmem łzowym, jest szerokie ziewanie. Postaraj się ziewnąć najszerzej, jak potrafisz, kilka razy z rzędu. Wywołasz tym samym mocne napięcie i rozluźnienie mięśni twarzy i łatwiejsze rozprowadzenie łez. Możesz także przez minutę poruszać gałkami ocznymi pod zamkniętymi powiekami – najpierw przeciwnie, a potem zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Dzięki temu lepiej rozprowadzisz film łzowy na oku.

Zdrowa dieta dla oczu

Wielu problemów z oczami można uniknąć, stosując zdrową dietę. Pieczenie, kłucia czy odczucie ciała obcego pod powiekami to możliwe objawy nie tylko zespołu suchego oka, ale i na przykład niedoboru witaminy A czy też tłuszczy Omega-3 w diecie. Aby zapewnić sobie codzienną podaż tych substancji odżywczych, wzbogać dietę o tłuste ryby morskie, takie jak łosoś, tuńczyk, śledź i makrela. Witaminę A znajdziesz natomiast w tranie rybim, wątróbce, marchwi, dyni, jarmużu, szpinaku oraz słodkich ziemniakach (batatach). Jakie jeszcze pokarmy sprzyjają dobremu wzrokowi? Czerwone oraz fioletowe owoce i warzywa, takie jak truskawki, owoce leśne, ciemne winogrona – te pokarmy są bogate w przeciwutleniacze, które pomagają zachować zdrowe oczy.

Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.