Rodzaje sprzętu wspomagającego poruszanie

Układ ruchu jak wiele innych rzeczy może się w końcu zużyć.

Dla wielu starszych osób, zwłaszcza tych dotychczas aktywnych fizycznie jest to ogromnym problemem. Brak możliwości samodzielnego poruszania ogranicza człowieka i sprawia, że staje się on zależny od innych. Nie ma sposobu na całkowite przywrócenie wcześniejszej sprawności nogom. Są jednak rozwiązania, które w dużym stopniu ułatwiają samodzielne poruszanie się i poprawiają komfort życia starszych lub chorych osób.

Problem z chodzeniem może dotknąć nie tylko starszą osobę. Wypadki i kontuzje, które również je powodują przytrafiają się głównie osobom młodym, ale w ich przypadku obniżona sprawność fizyczna jest sytuacja przejściową. Nie oznacza to jednak, że nie stanowi problemu. Obecnie na rynku dostępne są sprzęty rehabilitacyjne dla osób, które maja problemy z samodzielnym poruszaniem się. Biorąc pod uwagę stopień uszkodzenia narządu ruchu możemy podzielić je na trzy grupy:

- sprzęty przeznaczone do wspomagania lekkich niedomagań ruchowych. Do tej grupy zaliczają się laski ortopedyczne oraz kule inwalidzkie. Te pierwsze trzymane są tylko dłonią i nie posiadają wsparcia pod łokieć. Mogą za to być wyposażone w składane siedzisko, latarkę, trójnóg lub czwórnóg. Mogą być składane. Druga opcja, czyli kule inwalidzkie. Oprócz tego, że trzymane są w dłoni posiadają specjalne wsparcie pod łokieć. Mogą być używane pojedynczo lub w komplecie. Zarówno laski jak i kule są przeznaczone dla osób w miarę sprawnie chodzących;

- sprzęty dla osób, o dużej trudności z poruszaniem. Do tej grupy zaliczamy chodziki i balkoniki. Ich zadanie polega na przełożeniu ciężaru ciała z nóg na sprzęt. Umożliwiają samodzielne poruszanie się na krótkich dystansach. Tego typu sprzęt rehabilitacyjny jest bardzo lekki czasami wyposażony w kółka oraz siedzisko. Dodatkową opcją są hamulce oraz przyczepiany kosz;

- sprzęty dla osób o wysokim stopniu uszkodzenia narządu ruchu, czyli dla takich, które nie są w stanie przeważnie nawet stać. Są to wózki inwalidzkie. Umożliwiają choremu poruszanie się poprzez kręcenie kołami. Występują w wersji tradycyjnej lub elektronicznej. Ta druga opcja jest o wiele lepsza. Jednak cena takiego wózka jest nawet 10- krotnie wyższa niż w przypadku wózka ręcznego.

Wyżej wymienione rodzaje sprzętu wspomagającego poruszanie należy dopasować do stopnia dysfunkcji, jakie człowiek posiada. Niektóre z nich używane będą jako przejściowe rozwiązanie inne pozostają z chorym do końca życia. Dlatego wybierając sprzęt rehabilitacyjny należy wziąć pod uwagę czasookres, w którym będzie on używany.

Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.