Przyczyny bezsenności i jak sobie z nią radzić?

Problemy z zasypianiem i zdrowym, głębokim snem mogą dotyczyć osób w każdym wieku. Na tego typu dolegliwości w większym stopni narażone są jednak osoby starsze, u których poziom hormonu snu, jakim jest melatonina, jest znacznie niższy niż u osób w młodym wieku. Poza tym problemy z bezsennością w bezpośredni sposób powiązane są z różnego rodzaju chorobami, zwłaszcza tymi o podłożu psychicznym tj. depresja czy nerwica.


Niekiedy przyczyną bezsenności i związanego z nią spadku poziomu melatoniny we krwi mogą być także takie choroby jak cukrzyca czy nadczynność tarczycy. Bezsenność może być również bezpośrednim skutkiem chorób powodujących wyraźne dolegliwości bólowe, zwłaszcza chorób nowotworowych czy reumatycznych. Jak zatem widać, bezsenność może mieć wiele różnych przyczyn i by sobie z nią poradzić, potrzebna jest właściwa diagnostyka.

W większości przypadków bezsenność nie jest jednak skutkiem choroby, a raczej konsekwencją prowadzenia mało higienicznego trybu życia. O takich przyczynach bezsenności mówi się jako o przyczynach zewnętrznych, z którymi można się szybko uporać. Wystarczy jedynie przestrzegać pewnych ogólnych zasad postępowania, a zdrowy sen szybko do nas powróci.

Przyczyny bezsenności


Zasadniczo mówi się o dwóch podstawowych typach przyczyn bezsenności. Pierwszą grupę stanowią przyczyny wewnętrzne, czyli wspomniane wcześniej choroby oraz wiek (Melatonina to hormon wydzielany przez szyszynkę, który odpowiada za regulację rytmu snu. Niestety wraz z wiekiem poziom hormonu spada, czego konsekwencją stają się problemu z zasypianiem i wyraźne skrócenie czasu snu). Druga grupa to przyczyny zewnętrzne tj. nieregularne godziny snu, niewłaściwa dieta, brak ruchu, używki, częsta zmiana stref czasowych, praca zmianowa, niewłaściwie przygotowana sypialnia i wiele innych. Usunięcie zewnętrznych przyczyn bezsenności jest znacznie łatwiejsze, niż poradzenie sobie z bezsennością powodowaną przez przyczyny wewnętrzne. W tym drugim przypadku, skuteczne rozwiązanie problemu bezsenności wymagać będzie wdrożenia leczenia choroby podstawowej i okresowej lub stałej suplementacji specjalnymi lekami na bezsenność. Na szczęście Melatonina w tabletkach jest środkiem powszechnie dostępnym i stosunkowo tanim. Więcej informacji na temat tabletek znajdziemy na stronie www.melatonina.pl. Ich stosowanie może pomóc w uregulowaniu rytmu dobowego snu, ułatwiając zasypianie i przywracając twardy, zdrowy sen.

Jak radzić sobie z bezsennością?

Pomijając kwestie związane z leczeniem podstawowych chorób, które mogą powodować bezsenność, na zdrowy sen wpływ będzie miała nasza codzienna aktywność oraz warunki w jakich śpimy. By zwiększyć poziom melatoniny we krwi, warto kłaść się spać o regularnych godzinach, codziennie zażywać ruchu na świeżym powietrzu i spać przynajmniej 8-godzin dziennie (w przypadku człowieka w średnim wieku). Problemy z zasypianiem mogą być również związane z niewłaściwą, zbyt ciężką dietą, paleniem papierosów czy naużywaniem wysokoprocentowych trunków. Dlatego należy wystrzegać się spożywania obfitych posiłków tuż przed snem czy picia mocnej kawy lub napojów energetycznych w godzinach popołudniowo-wieczornych.


sen, Dobry Sen,

Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.