Problemy ze stawem biodrowym? Zgłoś się na badanie USG

Staw biodrowy znajduje się w centrum naszego ciała. Kiedy choruje ta część aparatu ruchowego, odczuwa to cały organizm. Czym są schorzenia stawu biodrowego i jak je prawidłowo zdiagnozować?

usg-stawu-biodrowego

 

Schorzenia stawu biodrowego – wrodzone i nabyte

Mówiąc o wrodzonych wadach stawu biodrowego, myślimy o dysplazji tego organu. Niedorozwój stawów w tym obrębie to często występująca wada wrodzona układu ruchowego. Dotyczy ona około 5% niemowląt. Jeśli dysplazja nie zostanie wykryta lub będzie zdiagnozowana zbyt późno, może doprowadzić do trwałych zmian zwyrodnieniowych. W konsekwencji dochodzi do skrócenia nogi dziecka i utykania. W przypadku zbyt późnego wykrycia dysplazji przeprowadza się zabieg operacyjny, co wiąże się z dodatkowym bólem i cierpieniem pacjenta.

Siedzący tryb życia źle wpływa na funkcjonowanie stawu biodrowego. Podobnie zresztą jak nieodpowiednia postawa podczas pracy przy biurku. Również niewrodzone dysfunkcje miednicy czy odcinka lędźwiowego mogą z biegiem czasu niekorzystnie wpływać na działanie stawu.

Wykonaj badanie USG

W wielu wypadkach odpowiednią metodą diagnostyki schorzeń stawu biodrowego jest badanie ultrasonograficzne. Wykonuje je się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Badanie USG stawu biodrowego polega na ocenie jamy stawu oraz otaczających go tkanek miękkich za pomocą ultradźwięków.

Wskazaniami do badania USG stawu biodrowego w przypadku dorosłych jest przewlekły lub ostry ból tej okolicy czy wszelkiego rodzaju zaburzenia jego ruchomości.

Ultrasonografia pozwala też ocenić stwierdzone już zmiany zapalne, pourazowe lub zwyrodnieniowe. Poza tym zaleca się wykonanie tego badania u niemowląt w celu oglądu bioder nowonarodzonego dziecka.

Bezinwazyjna diagnostyka

Obecnie badanie USG to najlepsza metoda bezinwazyjnej diagnostyki dysplazji stawu biodrowego u niemowląt. Dzięki niemu wcześnie udaje się wykryć niedorozwój dziecięcych bioder. Jeśli szybko wykryje się wadę, to jej leczenie jest skuteczne i nieskomplikowane. Dlatego tak ważne, by badanie USG bioder przeprowadzić jeszcze przed ukończeniem trzeciego miesiąca życia niemowlęcia.

USG wykorzystuje się też do badania stawu biodrowego u dorosłych, zwłaszcza w diagnostyce tzw. trzaskającego biodra. Jednakże w przypadku USG stawu biodrowego u osób dorosłych jego wartość diagnostyczna zależy w dużej mierze od warunków anatomicznych danego człowieka. Ultrasonografia stawu biodrowego zazwyczaj pozwala jednak na wykrycie ewentualnego stanu zapalnego tej okolicy.

Badanie USG to prawdziwa kopalnia wiedzy dla diagnozującego lekarza. Dzięki niemu można zaobserwować zarysy kostne stawu biodrowego oraz stwierdzić obecność płynu w obrębie samego stawu.

W czasie badania ultrasonograficznego tej części układu ruchowego lekarz ocenia m.in.: zarysy kostne elementów stawu, aparat więzadłowy, wysięk czy obrzęk błony maziowej, panewkę oraz przyczepy ścięgna i mięśni. Jednym z elementów badania jest też ocena dynamiczna stawu. W przypadku innych wskazań można rozszerzyć obserwację na przykład o kanał pachwinowy.

Badanie pod okiem wykwalifikowanych specjalistów

Tego typu badanie oferuje wiele prywatnych gabinetów, np. Gabinet USG w Warszawie http://www.gabinetusg.com.pl/. Ultrasonografię biodra wykonują odpowiednio wykwalifikowani lekarze z wieloletnim doświadczeniem, a cena takiego badania jest bardzo przystępna.

Do badania USG stawu biodrowego nie jest wymagane specjalne przygotowanie pacjenta. Po jego wykonaniu sporządza się opis, który jest dołączany do zdjęcia ewentualnych nieprawidłowości w obrębie stawu.

Badanie USG jest nieszkodliwe i zupełnie bezbolesne. Ponadto jest precyzyjne i dokładnie pokazuje lekarzowi na przykład ułożenie kości udowej w stosunku do panewki czy stan okolicznych tkanek miękkich. Niekiedy może spełniać funkcję badania pomocniczego do RTG. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku rozległych patologii stawów u osób dorosłych.

Czasem badanie USG stawu biodrowego jest niezastąpione, a innym razem jedynie pomaga w doprecyzowaniu diagnozy. Zawsze jednak powinno być wykonywane na dobrym jakościowo sprzęcie i przez kompetentnego lekarza.

Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.