Prawda czy fałsz? Podobno człowiek używa 10 % mózgu

Z pewnością słyszeliście kiedyś plotkę, że człowiek używa tylko 10 procent mózgu.Zastanawialiście się czy to w ogóle jest prawda?Zacznijmy najpierw od definicji mózgu.

Mózg ludzki(nazywany również mózgowiem)- jest to centralna część układu nerwowego każdego człowieka. Stanowi największe skupienie komórek nerwowych w organizmie.  Zasadniczą częścią półkuli mózgowych jest kora mózgowa od której ilości uzależniony jest poziom inteligencji. 😉

Idąc dalej tropem poszukiwań, narodziło się pytanie. Skąd wzięto takie przekonanie?Otóż około roku 1800 William James napisał książkę The energies of men i stwierdził w niej, że ludzie używają 10 procent intelektualnej możliwości swojego mózgu. Myśl zaczęła się rozwijać i trwa do czasów dzisiejszych. Okazuje się, że nie doinformowane są także służby  nauczania. 😉 Na jednym z forum dziewczyna przekonuje, że pani Profesor na wykładzie przeświadczona jest o użyciu mózgu przez człowieka w 16%, inna zaś nauczycielka szkoły średniej tłumaczy uczniom o użyciu mózgu przez człowieka w 3%, ewentualnie 4%.

To są tylko moje przykłady. A jak rozwinęła się myśl w przypadkach o których nie wiemy?Tu właśnie daje swoje brzmienie naiwność ludzka, brak zainteresowania głębszą wiedzą o nauce. Choć pogląd ten istnieje również wśród osób z wysokim wykształceniem.

Niejednokrotnie badania neurologii klinicznej i neuropsychologii dowodzą, że aby podjąć chociażby najprostszą czynność (nawet podniesienie ręki) mózg jest w pełni operatywny.  Każda część mózgu odpowiada za określoną rolę.  Naukowcy tworząc mapę mózgu udowodnili, że w mózgu nie ma przestrzeni pustej, nie wykorzystanej. Jeśli James miałby racje oznaczałoby to, że po uszkodzeniu pozostałych 90% człowiek mógłby normalnie funkcjonować.  Jest to fizycznie nie możliwe ponieważ po uszkodzeniu nawet części mózgu jesteśmy narażeni na utratę zdolności.  Poza tym istnieje wiele nowoczesnych badań obalających mit Williama Jamesa.

Ciekawostka: mózg zużywa 20% tlenu pobieranego przez całe ciało! Dobrze więc służy przebywanie na świeżym powietrzu i długie spacery.

Przy okazji na rozwój mózgu polecam.. trening.  Dobrą metodą jest rozwiązywanie krzyżówek, uczenie się wierszyków, ciągłe przyswajanie wiedzy. Również  chęć rozwoju.

Mit 10 % procent wykorzystania mózgu uważam za obalony.

 

Autor: Paula Wiśniewska

Related Posts with Thumbnails

Jeden komentarz do “Prawda czy fałsz? Podobno człowiek używa 10 % mózgu”

  1. Z tego, co mówi nauka o ewolucji to, co nie używane zanika.
    Gdybyśmy więc nie używali mózgu to ewolucja zadbala, by o to, by by on mniejszy.
    Inaczej po co jakiemuś stworzeniu niepotrzebna część ciala, która pożera 1/5 tlenu…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.