Objawy kamicy nerkowej

Kamienie nerkowe to potoczna nazwa choroby nazywanej kamicą nerkową. Dotyka najczęściej osoby między trzydziestym a czterdziestym rokiem życia, ale możliwe jest zachorowanie młodszych osób, nawet dzieci.

W przypadku tej choroby nie ma znaczenia płeć, dotyka ona zarówno kobiet jak i mężczyzn. Jaka jest przyczyna zachorowania? Pierwszym powodem może być zbyt małe spożycie płynów, zwłaszcza czystej wody. Substancje, które normalnie są rozpuszczane przez organizm w płynach odkładają się w postaci tzw. kamieni, czyli złogów, które są zlepkiem różnych substancji - moczanów, fosforanów, szczawianów. Normalnie nerki filtrują organizm i pozbywają się tych substancji. Istnieją dodatkowe czynniki ryzyka, które mogą wiązać się z powstawaniem kamicy nerkowej. Są to skłonności rodzinne, ciąża, nieprawidłowa budowa nerek, nadczynność lub niedoczynność tarczycy, nowotwory, osteoporoza, długotrwałe pozostawanie w bezruchu (np. osoby sparaliżowane, leżące), osteoporoza, choroby wrzodowe jelit i całego układu pokarmowego, zła dieta, zbyt duże dawki przyjmowanej witaminy D, choroby prostaty u mężczyzn, infekcje dróg moczowych.

Objawy kamieni nerkowych mogą dawać dopiero po kilku latach od zachorowania, może się zdarzyć, że pacjent odkryje je podczas badania, które w ogóle nie jest wykonywane w tym kierunku. Jeżeli pojawią się już objawy mogą się dzielić na ostre ataki i takie, które zaczynają powoli codziennie pojawiać się podczas zwykłych czynności. Pierwszymi objawami będzie zaburzenie w oddawaniu moczu. Mamy wrażenie, że nie cały mocz zostaje wydalony, nawet po załatwieniu się czujemy parcie, samo oddawanie moczu bywa bolesne, a także pojawia się w nim krew. Kolejny objaw to ból. Występuje w dole pleców. Jest to ból ostry, ale chwilowy. Może być związany z gwałtowną zmianą pozycji, szybkim wstaniem z miejsca.

Odczuwany jest jako kolka w okolicy lędźwiowej. Ból pojawia się szybko i równie szybko znika. jest to związane z przemieszczaniem się złogów. Kiedy choroba przechodzi w bardziej zaawansowany ból może być bardziej przewlekły, promieniujący. Czasami ciężko jest go zlokalizować, może być wrażenie bólu w dole brzucha, w okolicach narządów płciowych pachwin. W przypadku ostrego ataku może pojawić się stan zapalny. Chorujący ma wtedy wysoką gorączkę, wymiotuje, ma zawroty głowy, nawet z czasową utratą świadomości. Ból staje się ostry, promieniujący. Może pojawić się bardzo niebezpieczne zatrzymanie moczu. Konieczne będzie wtedy zgłoszenie się na pogotowie, podanie antybiotyków, odprowadzenie zalegającego moczu. W przypadku ostrego ataku nie obędzie się bez pobytu w szpitalu. Leczenie kamieni nerkowych, które nie dają jeszcze ostrych objawów polega na stosowaniu środków farmakologicznych, które kamienie rozpuszczą lub rozbicie ich poprzez użycie fal i naturalne wydalenie z organizmu.

Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.