Nowalijki-źródło zdrowia czy wiosenna trucizna?

Wielu z nas z utęsknieniem oczekuje nadejścia upragnionej wiosny. Długa zima daje się we znaki nie tylko ze względu na pogodę ale również z powodu ubogiej diety. Dlatego wraz ze zbliżającą się wiosenną aurą z radością wypatrujemy na straganach bogactw natury, które mogłyby urozmaicić nasz jadłospis. Spragnieni witamin i składników mineralnych ochoczo kupujemy pojawiające się nowalijki z nadzieją, że uzupełnimy niedobory tych substancji w organizmie. Czy jednak kusząco wyglądające dary wiosny są bezpieczne dla naszego zdrowia?

Trujące azotyny
Nowalijki to pierwsze wiosenne warzywa. Niestety do ich smakowitego wyglądu przyczynia się wiele szkodliwych czynników. Stosowanie sztucznych nawozów i warunki w jakich wyrastają rośliny mają na celu przede wszystkim zwiększenie produkcji. W efekcie wygląd roślin nie gwarantuje nam ich jakości, co więcej czasami wręcz zagraża naszemu zdrowiu. Patrząc na dużą, czerwoną, soczystą rzodkiewkę myślimy przede wszystkim o bogactwie witamin jakie w sobie kryje zapominając o dużych ilościach toksycznych substancji w niej zawartych. warzywaNawożenie jest co prawda wykonywane zgodnie z zasadami dobrej praktyki rolnej, która ma na celu nie wpływać negatywnie na zdrowie konsumenta jednak w praktyce stosowana ilość nawozów często jest przekraczana. Największym zagrożeniem są azotany. Co prawda same w sobie nie wykazują aż tak toksycznego działania na organizm jednak bardzo łatwo ulegają przemianom do niebezpiecznych azotynów. Te z kolei mogą być prekursorem rakotwórczych nitrozozwiązków. Azotyny zmniejszają wykorzystanie z pożywienia witaminy A i beta karotenu oraz wpływają niekorzystnie na metabolizm tłuszczów i białek. W szczególnych sytuacjach mogą doprowadzić nawet do zatruć. Tyle faktów.

Czy w takim razie mamy kontynuować zimowy sposób żywienia i unikać zachęcająco wyglądających nowalijek?

Instrukcja obsługi nowalijek

Przede wszystkim pamiętajmy o zdrowym rozsądku. Drastyczna zmiana diety z zimowej na wiosenną kiedy nagle ‘zaatakujemy’ nasz organizm dużą ilością nowalijek nie wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie nawet jeśli warzywa pozbawione są toksycznych związków. Przejście na wiosenne żywienie powinno być stopniowe. Najpierw warto zacząć od małych ilości, traktować je jako dodatek.warzywa

Pamiętać należy, że gruntowe warzywa mają zdecydowanie mniej azotanów niż szklarniowe. Mniejszą ilość wykazują też warzywa zbierane od kwietnia niż te zbierane do marca. Oznacza to, że im później zwiększymy spożycie nowalijek tym bezpieczniej dla naszego zdrowia.

Bardzo ważne jest to aby zawsze myć dokładnie to, co zamierzamy zjeść. W początkowym okresie wiosny zaleca się też dokładne obieranie produktów. Co prawda najczęściej w skórce i tuż pod nią gromadzą się największe ilości potrzebnych nam składników odżywczych jednak lepiej zjeść ich mniej niż dostarczyć wraz nimi trucizn, które znajdują się głownie na powierzchni.

Dla osób które nie robią codziennie zakupów tylko przechowują produkty w lodówce ważny jest fakt, że przechowywanie warzyw w zamkniętych workach foliowych tylko przyśpieszy przemianę do niekorzystnych azotynów.

Wiosną obejmijmy też specjalną troską nasze dzieci. To właśnie one najbardziej wrażliwe są na toksycznie nawożone produkty.

Niewątpliwie najskuteczniejszą formą ochrony przed azotanami jest kupowanie warzyw pochodzących z upraw ekologicznych. Tam używa się naturalnych nawozów (komposty) i wystawia certyfikat upewniający konsumentów o bezpieczeństwie i naturalnym pochodzeniu produktów.

Warto również zamiast kupować żywność niewiadomego pochodzenia wyhodować sobie zdrowe i stuprocentowo naturalne produkty we własnym domu. bazyliaNatka pietruszki, szczypiorek czy wielkanocna rzeżucha nie tylko ładnie prezentować się będą na naszej kuchennej półce ale też dadzą nam pewność, że dostarczamy organizmowi bogactwo naturalnych związków bez jakiejkolwiek zawartości trucizn.

Autor: Elżbieta Szlęk

Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.