Natura jest w cenie…

Wyroby naturalne cieszą się dużym uznaniem w społeczeństwie. Produkty ekologiczne, wolne od wszechobecnej chemii, charakteryzują inne walory smakowe.

Dodatkowo, sam fakt etykiety ,,eko" zachęca momentalnie do zakupu określonego towaru. Czy warto inwestować w naturę?

Pochodzenie ma znaczenie

Produkty ekologiczne pochodzą ze specjalnych upraw bądź też hodowli. Wiele mówiło się swego czasu o ,,szczęśliwych kurach", wolnych od konserwantów serach czy też odpowiedniej hodowli bydła.

Najczęściej, produkty przyjazne środowisku znajdziemy na wsi. To najlepsze miejsce, aby nabyć towar wolny od tzw. ,,polepszaczy". Przed dokonaniem zakupu, warto sprawdzić dokładnie pochodzenie wyrobu. Na etykiecie ,,bio" korzysta również wiele zamienników, nie mających za wiele wspólnego z prawdziwą ekologią. Uprawy przyjazne środowisku, często okraszone są specjalnymi certyfikatami.

Bio znaczy...droższe?

Głównym czynnikiem skłaniającym firmy do ulepszania swoich produktów są koszty. Niestety, ale miody czy też jajka, charakteryzuje również określony termin przydatności. Aby produkt się sprzedał a jednocześnie nie stracił walorów smakowych, stosuje się całą garść sztuczek. Zupełnie do innej grupy, zaliczyć można działania, mające na celu poprawę wyglądu czy też smaku. Aromaty są w naszym środowisku obecne na każdym kroku.

Produkty ekologiczne cechuje wyższy koszt zakupu. Pewnych barier nie da się przeskoczyć. Zwolennicy modyfikowanej żywności, podają aspekt finansowy za główną barierę. I nie sposób się z nimi nie zgodzić, za paczkę ekologicznej marchwi zapłacimy na przykład pięć złotych. To ogromna cena produktu codziennego użytku.

Specjały regionalne

Osobne słowo powinno się tyczyć miejscowych rarytasów. Wyroby regionalne, bo o nich mowa, to świetna gratka dla osób ceniących rozmaite smaki. Oscypki owcze zakupione w górach, powinny smakować wyśmienicie. Warto jednak kupować je bezpośrednio u górali, nie zaś w miejscach skomercjalizowanych (za jakie uznać można na przykład Krupówki w Zakopanem).

Ogólny trend cenowy nie powinien ulec zmianie w najbliższym czasie. Produkty regionalne będą nadal kosztowały drożej od swoich odpowiedników. Ich niepowtarzalny smak, docenią jednak miłośnicy domowych specjałów. Czy warto zapłacić więcej za dodatkową radość z jedzenia? To pytanie, na które musi odpowiedzieć każdy z nas.

Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.