Nadżerka – przyczyny i objawy

Choć nadżerka nie zalicza się do zmian nowotworowych, to zaniedbana może przekształcić się ostatecznie w raka szyjki macicy. Zdiagnozowana nie powinna być jednak powodem do paniki, ponieważ przypadłość tę można wyleczyć. Sprawdźcie jakie są objawy i przyczyny pojawiania się nadżerki.

Czym jest nadżerka

Nadżerka szyjki macicy jest ubytkiem tkanki nabłonkowej wokół zewnętrznej części szyjki macicy z odsłonięciem tkanki łącznej. Wyglądem przypomina niewielką, czerwoną plamkę. Co więcej, ma nierówną, brodawkowatą powierzchnię. Tworzy się w pochwowej części szyjki macicy, zwykle u kobiet między 25 a 35 rokiem życia. Choć można ją leczyć, to wykryta przez ginekologa jest powodem stresu wielu kobiet.

-Kiedy lekarz zdiagnozuje nadżerkę, pacjentka bardzo często wpada w panikę z powodu stresu i niepewności co do powagi jej sytuacji. Szczególnie, że schorzenie to niesie ze sobą wiele pytań, w tym najważniejsze: czy to już rak, czy jedynie łagodna zmiana? – zauważa nasz rozmówca reprezentujący Gabinet ginekologiczno-położniczy w Białymstoku.

Wyróżnia się dwa rodzaje nadżerki – prawdziwą (ektopię) i rzekomą (erytroplakię). Aby określić do którego rodzaju należy konkretna nadżerka konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań kolposkopowych i cytologicznych.

Przyczyny powstawania

Nadżerka pojawia się jako następstwo zapalenia szyjki macicy, które rozwinęło się wskutek zakażenia bakteriami, wirusami lub grzybami. Może powstawać u kobiet, które:

  • są po porodzie (ich szyjka macicy jest osłabiona),
  • doznały urazów mechanicznych (w tym w trakcie współżycia),
  • ignorują stany zapalne sromu i pochwy lub nie dbają o ich właściwe leczenie,
  • poroniły,
  • stosują antykoncepcję domaciczną,
  • miały lub mają wielu partnerów seksualnych,
  • rodziły wiele razy.

Po czym poznać

Nadżerka przeważnie nie powoduje żadnych objawów, dlatego zwykle wykrywa się ją przypadkowo. O jej istnieniu mogą jednak świadczyć obfite lub niewielkie upławy o nieprzyjemnym zapachu i żółtym, białym lub zielonkawym zabarwieniu (czasem ze śladami krwi) pojawiające się przed miesiączką, niewielkie plamienia między miesiączkami oraz przemijające bóle w okolicy krzyżowo-lędźwiowej i w dole brzucha.

Warto wiedzieć, że samo stwierdzenie nadżerki to nie wszystko – w czasie zwykłego badania ginekologicznego nie ma możliwości stwierdzenia, czy w zmianie występują komórki nowotworowe. Aby to ustalić konieczne jest przeprowadzenie cytologii.

Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.