Choć nadżerka nie zalicza się do zmian nowotworowych, to zaniedbana może przekształcić się ostatecznie w raka szyjki macicy. Zdiagnozowana nie powinna być jednak powodem do paniki, ponieważ przypadłość tę można wyleczyć. Sprawdźcie jakie są objawy i przyczyny pojawiania się nadżerki.
Czym jest nadżerka
Nadżerka szyjki macicy jest ubytkiem tkanki nabłonkowej wokół zewnętrznej części szyjki macicy z odsłonięciem tkanki łącznej. Wyglądem przypomina niewielką, czerwoną plamkę. Co więcej, ma nierówną, brodawkowatą powierzchnię. Tworzy się w pochwowej części szyjki macicy, zwykle u kobiet między 25 a 35 rokiem życia. Choć można ją leczyć, to wykryta przez ginekologa jest powodem stresu wielu kobiet.
-Kiedy lekarz zdiagnozuje nadżerkę, pacjentka bardzo często wpada w panikę z powodu stresu i niepewności co do powagi jej sytuacji. Szczególnie, że schorzenie to niesie ze sobą wiele pytań, w tym najważniejsze: czy to już rak, czy jedynie łagodna zmiana? – zauważa nasz rozmówca reprezentujący Gabinet ginekologiczno-położniczy w Białymstoku.
Wyróżnia się dwa rodzaje nadżerki – prawdziwą (ektopię) i rzekomą (erytroplakię). Aby określić do którego rodzaju należy konkretna nadżerka konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań kolposkopowych i cytologicznych.
Przyczyny powstawania
Nadżerka pojawia się jako następstwo zapalenia szyjki macicy, które rozwinęło się wskutek zakażenia bakteriami, wirusami lub grzybami. Może powstawać u kobiet, które:
- są po porodzie (ich szyjka macicy jest osłabiona),
- doznały urazów mechanicznych (w tym w trakcie współżycia),
- ignorują stany zapalne sromu i pochwy lub nie dbają o ich właściwe leczenie,
- poroniły,
- stosują antykoncepcję domaciczną,
- miały lub mają wielu partnerów seksualnych,
- rodziły wiele razy.
Po czym poznać
Nadżerka przeważnie nie powoduje żadnych objawów, dlatego zwykle wykrywa się ją przypadkowo. O jej istnieniu mogą jednak świadczyć obfite lub niewielkie upławy o nieprzyjemnym zapachu i żółtym, białym lub zielonkawym zabarwieniu (czasem ze śladami krwi) pojawiające się przed miesiączką, niewielkie plamienia między miesiączkami oraz przemijające bóle w okolicy krzyżowo-lędźwiowej i w dole brzucha.
Warto wiedzieć, że samo stwierdzenie nadżerki to nie wszystko – w czasie zwykłego badania ginekologicznego nie ma możliwości stwierdzenia, czy w zmianie występują komórki nowotworowe. Aby to ustalić konieczne jest przeprowadzenie cytologii.
