Lubisz kawę? Sprawdź, co wiesz na jej temat

Im więcej wiesz o kawie, tym lepiej smakuje, jak życie ...
Kawę pije się od wielu setek lat.

Historycy do dziś spierają się skąd wzięła się nazwa tego napoju. Jedni twierdzą, że słowo kawa pochodzi od arabskiego wyrazu "kahwet" oznaczającego "siłę". Inni utrzymują, że jej nazwa pochodzi od czarnego jak mokka, Świętego Kamienia Kaba w Mekce. Powołują się oni na legendę, zgodnie z którą właśnie w Mekce sekret parzenia kawy przekazał Mahometowi sam Allach.
Istnieje też grupa historyków twierdzących, że kawa wzięła swą nazwę od abisyńskiej prowincji Caffa (Kefa, Kaffa), gdzie - jak wskazują źródła historyczne - najwcześniej uprawiano drzewa kawowca.

W toku jest wciąż bardzo wiele badań: m.in. nad wpływem kofeiny na zmniejszanie ryzyka choroby Parkinsona czy Alzheimera.

Do Europy kawa trafiła w XVI wieku poprzez Konstantynopol z Arabii. Przez następne 100 lat napój ten docierał do poszczególnych krajów Starego Kontynentu. Pierwsza europejska kawiarnia powstała w 1652 roku w Londynie. Wkrótce pojawiły się takie lokale w innych stolicach, w tym wiedeńska kawiarnia "Pod Niebieską Butelką", założona przez polskiego rycerza Jerzego Franciszka Kulczyckiego. Kulczycki był żołnierzem króla Jana III Sobieskiego. Podczas odsieczy wiedeńskiej wyróżnił się męstwem, za co polski król wynagrodził go workami z kawą porzuconymi przez Turków. Właśnie tą kawę podawano we wspomnianej kawiarni.
Prawdziwa moda na kawę nastała na dworach europejskich na początku XVIII wieku, gdyż napój ten stał się ulubionym trunkiem Króla Słońce -- Ludwika XIV. Kawa została mu podana po raz pierwszy w 1714 roku. Król Francji docenił jej smak i zażyczył sobie regularnie ją pijać. Wkrótce nie było dworzanina, któryby nie pijał porannej filiżanki piekielnie wówczas drogiej, małej czarnej.
Rosnąca popularność kawy sprawiła, że zaczęły powstawać jej plantacje. Niestety klimat europejski nie sprzyjał uprawie. Optymalne do uprawy kawy są rejony między zwrotnikiem Raka i Koziorożca. Europejczycy zakładali więc plantacje na swych terenach zamorskich. Pierwsi zrobili to Holendrzy w Batawii. Na karaibskiej wyspie Martynice założyli swe plantacje Francuzi. To właśnie z tej wyspy kawa trafiła do Ameryki Południowej.

Dziś uprawy kawowca można spotkać na całym świecie, wzdłuż pasa podzwrotnikowego, od Jawy przez Indonezję, Bliski Wschód, Afrykę i Amerykę Łacińską po Jamajkę.
Kawowe żniwa trwają przez cały rok ponieważ owoce kawowca dojrzewają przez 9 miesięcy. Na świecie uprawiane są głównie dwa gatunki kawy: Arabika i Robusta. Arabika jest ceniona za smak i aromat. Natomiast krzewy Robusty rodzą mocne ziarna o wysokiej zawartości kofeiny.
Dojrzałe owoce kawy zrywa się ręcznie. Następnie są one są myte, suszone, oczyszczane z miąższu i szypułki, a niekiedy także fermentowane.
Czyste ziarno kawowe przechowywać można w stanie surowym (nie prażone) nawet kilka lat. W takim stanie rozpoczyna ono również podróż do miejsca przeznaczenia.
W procesie palenia, inaczej prażenia powstaje właściwy aromat i smak kawy. Uwalnia się charakterystyczny dla palonej kawy olejek eteryczny kafeol oraz inne olejki aromatyczne, nośniki smaków i zapachów.
Po wyprażeniu kawę chłodzi się powietrzem lub wodą a następnie mieli.

Postrzeganie kawy przez ostatnie lata Kubek kawyuległo dużej rewolucji. Kawa postrzegana była jako napój wypłukujący magnez i inne składniki mineralne z organizmu, dodatkowo źle działający na nasz układ krążenia, a wręcz zwiększający ryzyko zawału serca. Niektórym kojarzy się ona z napojem, który „wysusza” nasze ciało. Działanie takie głównie przypisywane było kofeinie, którą kawa bezsprzecznie zawiera.

W obecnych czasach pojawia się coraz więcej wyników badań, a co za tym idzie artykułów i reportaży o korzystnym dla naszego zdrowia działaniu kawy. Okazuje się, że kofeina w postaci kawy jest najbardziej popularnym środkiem pobudzającym stosowanym na świecie. Zwiększa ona czujność i koncentrację oraz zmniejsza zmęczenie umysłowe. Dzięki temu, że zmniejsza senność może poprawiać percepcję i przyspieszyć czas reagowania. Ponadto udowodnione naukowo jest, że zmniejsza ryzyko nowotworu raka okrężnicy. W toku jest wciąż bardzo wiele badań: m.in. nad wpływem kofeiny na zmniejszanie ryzyka choroby Parkinsona czy Alzheimera. Jednocześnie należałoby powiedzieć, że naukowcy obalili mity związane z piciem kawy a chorobami układu krążenia, odwapnieniem kości czy odwodnieniem organizmu. Nie ma wyników badań, które potwierdzałyby związek pomiędzy tymi zależnościami.
Oprócz tego, że kawa zawiera kofeinę, która ma działanie pobudzające zawiera dużą ilość antyoksydantów (polifenoli). Regularne picie kawy ma duży wpływ na dzienne spożycie związków polifenolowych. Jak wiemy antyoksydanty chronią nasz organizm przed działaniem wolnych rodników, a to wiąże się z prewencją bardzo wielu chorób związanych z nagromadzeniem wolnych rodników w ciele. (Więcej o antyoksydantach w artykule: o antyoksydantach)

NESCAFÉ NAJPOPULARNIEJSZA ROZPUSZCZALNA KAWA NA ŚWIECIE
Kawa rozpuszczalna NESCAFÉ powstaje w dwojaki sposób. Obie metody polegają początkowo na paleniu, mieleniu i zaparzaniu najlepszych ziaren kawy. Powstały napój jest następnie suszony w strumieniach gorącego powietrza, aż do powstania rozpuszczalnych granulek, które są ekstraktem naturalnej kawy, tak powstaje popularna NESCAFÉ Classic. Inna metoda, zwana też zimną, polega na zamrażaniu płynnej kawy a następnie na odparowywaniu jej w bardzo niskich temperaturach. Tak powstaje wyśmienita NESCAFÉ GOLD.
Proces produkcji kawy rozpuszczalnej gwarantuje, że kawa NESCAFÉ zachowuje smak i aromat świeżo palonej kawy. Oprócz tego jest bardzo wydajna i wygodna w użyciu.
Największe na świecie doświadczenie w produkcji kaw rozpuszczalnych ma firma Nestlé. To właśnie naukowcy Nestlé opracowali w 1938 roku formułę produkcji tej kawy nadając jej nazwę NESCAFÉ.
Dzięki 60-letniemu doświadczeniu, skrupulatnej dbałości o jakość i ciągłym innowacjom Nestlé jest niekwestionowanym liderem na światowym rynku kawy rozpuszczalnej. W każdej sekundzie na całym świecie wypija się trzy tysiące filiżanek różnych gatunków Nescafé.

Popularność kawy rozpuszczalnej stale rośnie. Na przykład w Wielkiej Brytanii, kraju o ugruntowanej tradycji picia herbaty, spożycie kawy rozpuszczalnej w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosi 372 filiżanki rocznie. Również w Polsce coraz więcej osób pije kawę rozpuszczalną. Obecnie już w co drugim polskim domu pije się właśnie kawę rozpuszczalną.
Kawę pije się na tysiące sposobów, wzbogaca się ją setkami dodatków smakowych i zapachowych takimi jak cynamon, likiery, wanilia, migdały, mleko. Powstały kawy aromatyzowane, cappucino, espresso, kawa bezkofeinowa. Korzystanie z przyjemności parzenia i picia tego napoju zrewolucjonizowało jednak wynalezienie kawy rozpuszczalnej.
Do Polski kawa dotarła z wielu kierunków, najpierw kupcy tureccy i osmańscy przywieźli ją do Lwowa, do Krakowa trafiła nieco później z Wiednia, a w Wielkopolsce i na Śląsku zyskała popularność dzięki osadnikom holenderskim. Jednak prawdziwa moda przyszła z Saksonii z królem Augustem II Mocnym i Augustem III. Pierwszą kawiarnię w stolicy otworzył dworzanin Augusta II w Ogrodzie Saskim na początku XVIII w.. Najpopularniejszym sposobem przyrządzania kawy w Polsce była kawa ze śmietanką i "mała czarna". W XIX wieku do parzenia kawy w polskich dworach najmowane były wyspecjalizowane "kawiarki".

Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.