Leczenie dziecięcych zębów

Jedną z największych plag i epidemii u dzieci jest próchnica. A najbardziej przykra jest świadomość, jak łatwo można ją uniknąć. Próchnica atakuje już zęby mleczne dziecka, by potem przejść na stałe uzębienie.

Pojawieniu się próchnicy winne są zaniedbania higieny jamy ustnej i dieta pękająca w szwach od słodyczy. Drugim powodem próchnicy jest częstotliwość przepisywania przez lekarzy antybiotyków a trzecim dziwne przeświadczenie rodziców, że dopóki dziecko ma zęby mleczne dopóty nie trzeba chodzić z nim do dentysty.

Tymczasem przychodnia stomatologiczna powinna być tak samo często odwiedzana przez rodziców jak przychodnia lekarska .Tak samo jak dba się o okresowe szczepienia i bilans dziecka, tak samo należy systematycznie chodzić do przeglądu zębów. Zwłaszcza, że istnieje już specjalizacja, jaką jest stomatolog dziecięcy, który jest przygotowany pod każdym względem do leczenia również małych dzieci. Stomatolog dziecięcy dokonuje systematycznego przeglądu uzębienia, leczy, chroni zęby przed próchnicą, a gdy trzeba zaleca aparat ortodontyczny.

Przychodnia stomatologiczna musi być przyjazna zarówno dla dorosłych pacjentów jak i dla dzieci. Każdy dentysta musi być przygotowany również do leczenia dzieci. A rodzice muszą wziąć po uwagę, że leczenie zębów dziecka może być bolesne. Najczęściej jednak w przypadku dzieci, gdy zęby nie są zaatakowane przez próchnicę, stomatolog dziecięcy nie ma wiele do zrobienia. Jeżeli których z zębów się rusza, dentysta delikatnie pomaga go usunąć. Chwiejny ząb może dziecku przeszkadzać, a przede wszystkim powodować niestaranne mycie zębów, które z kolei może powodować objawy próchnicy.

Stomatolog dziecięcy może spełnić jeszcze jedną ważną funkcję. Gdy rodzice zabraniają dziecku jeść słodycze, bardzo często mają problem z wyegzekwowaniem tego zakazu. Natomiast, gdy to stomatolog głośno wypowie i zabroni zarówno rodzicom jak i dzieciom spożywania słodyczy, taki zakaz ma dla dziecka zupełnie inną wartość. Będzie mu posłuszny i co więcej, dziecko będzie nakłaniało rodziców do przestrzegania zaleceń dentysty. To dobry sposób na wytłumaczenie w sposób maksymalnie przyjazny tego co jest dla dziecka najlepsze.

Dlatego małe dziecko, gdy pojawią się u niego zęby mleczne, powinno raz na pół roku pojawić się u stomatologa dziecięcego.

Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.