Ksylitol fiński – podstawowe zastosowania | Piękna.Portal zdrowia i urody

Ksylitol fiński – podstawowe zastosowaniaMacie świadomość czym jest Ksylitol? Jeśli nie wiecie czym jest, zastanówcie się nad tym czy wiecie co nazywamy cukrem brzozowym. Tak się składa, że ksylitol jest nazywany cukrem brzozowym. Dlaczego ksylitol fiński? Obecnie sytuacja wygląda tak, że większość „cukru brzozowego” pochodzi z Chin. Chiny w stosunku do Finlandii stosują inną technologię wywarzania. Chińska propozycja związana jest z kukurydzą natomiast fińska gwarantuje nam pochodzenie drzewne.

Garść informacji związanych z ksylitolem

Ksylitol jest bez wątpienia równie słodki jak sacharoza. Smak ten należy zawdzięczać właśnie sacharozie, ale również glukozie i fruktozie. Jeżeli chodzi o fiński ksylitol warto może rozwinąć to, o czym już sobie powiedzieliśmy (drzewne pochodzenie). Metoda produkcji ksylitolu jest tradycyjna, jej przebieg można scharakteryzować następująco - dochodzi do hydrolizy drewna brzozowego w stężonym kwasie oraz chemicznej redukcji ksylozy (ksyloza ma miejsce do momentu, w którym powstanie ksylitol) połączonej z oczyszczaniem powstałego ksylitolu. Metodę tą można ocenić jako trudna i droga, dodatkowo za jej sprawą dochodzi do powstania wielu odpadów.

Powiedzmy sobie też może o metodzie amerykańskiej. W przypadku metody amerykańskiej wykorzystywany jest kwas glukonowy - kwas glukonowy to pochodna glukozy. Poza tym stosunkowo niedawno doszło do powstania nowej metody produkcji ksylitolu. Metoda ta polega na tym, że ksylitol uzyskuje się z łuszczyn kukurydzy.

Jeszcze przejdźmy do tego, co wyróżnia ksylitol (wyróżnia na tle pozostałych substancji słodzących). Różnica polega na ilości atomów węgla. Cząsteczka ksylitolu ma 5 atomów węgla. Idąc jeszcze dalej -fakt ten powoduje, że nie dochodzi do procesu fermentacji. Po prostu tak przedstawia się jeden z elementów zdrowego życia a na zdrowym życiu powinno zależeć każdemu.

Co można powiedzieć o podstawowym zastosowaniu ksylitolu fińskiego?

Nie można zacząć inaczej niż od tego, że mowa o najlepszym naturalnym zamienniku cukru. Dodatkowo smak i słodkość niczym nie różnią się w stosunku do zwykłego cukru. O tym jednak wiedzą wszyscy a w każdym bądź razie powinni wiedzieć wszyscy. Można powiedzieć więc, że mowa o najpopularniejszym (i bez wątpienia podstawowym) zastosowaniu. Jeżeli chodzi o inne podstawowe zastosowania - trudno coś więcej powiedzieć. Tak więc zostawmy może podział na podstawowe i pozostałe zastosowania. Oprócz roli zamiennika cukru ksylitol znajduje swoje zastosowanie choćby w wielu roślinach czy owocach. Zresztą ksylitol spotykany jest także w ludzkim organizmie, gdyż każdy ludzki organizm produkuje niewielkie ilości tego zamiennika cukru. Interesują Was kolejne przykłady? Ksylitol można znaleźć chociażby w różnych gumach do żucia. Jeśli kogoś z Was interesuje - ten fakt należy zawdzięczać naukowcom z Uniwersytetu w Turku. Kilkadziesiąt lat temu naukowcy z tego fińskiego uniwersytetu postanowili używać ksylitolu, aby walczyć z próchnicą. Klika lat po tym wydarzeniu mieliśmy już masową produkcję ksylitolu, której skutkiem były gumy do żucia.

Artykuł powstał przy współpracy - sklep ze zdrową żywnością.

Related Posts with Thumbnails
 kawa zielona
Piękna i zdrowa

O Piękna i zdrowa

Unikatowy e-book: ” Fakty i mity o odchudzaniu” za darmo! Kliknij tu.

Dodaj Twój komentarz

Dodaj Twój komentarz poniżej, albo trackback from your own site. You can also subscribe to these comments via RSS.

Twój adres e-mail będzie niewidoczny dla innych użytkowników. Pola wymagane zostały oznaczone *

Preview:

*