Krzywa przegroda nosowa a chrapanie

medicus-dcl-2015Nie ma idealnie prostych przegród nosowych. Skrzywienie przegrody to norma. Natomiast problem powstaje wtedy, gdy skrzywienie jest znaczące i ma wpływ na drożność nosa.

Najczęstszą przyczyną powstawania krzywej przegrody nosa są urazy z dzieciństwa, których nawet nie pamiętamy. Krzywa przegroda nosa może też być wadą anatomiczną - dziedziczoną po rodzicach. Bez względu jednak na przyczynę, jej skrzywienie może prowadzić do  poważnych problemów ze zdrowiem. Najbardziej uciążliwym defektem, który można zaobserwować u osób ze skrzywioną przegrodą jest problem ze swobodnych oddychaniem. Zniekształcenie może mieć wpływ na powstawanie stanów zapalnych zatok, problemów ze słuchem a także chrapanie, które często niesłusznie lekceważymy.

Chrapanie - problem poważniejszy niż myślisz

Chrapanie występuje u mężczyzn, kobiet a nawet dzieci. Jest objawem uciążliwym dla pacjenta i jego bliskich, ale przede wszystkich może być groźne. Często chrapanie wiąże się z bezdechem, który jest przyczyną bólów głowy, zmęczenia i złego samopoczucia. Przerwy w oddychaniu wiążą się z niedotlenieniem organizmu, które jest niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia. W niektórych przypadkach bezdechy mogą przyczyniać się do nadciśnienia, prowadzić do zawałów, a nawet niedotlenienia mózgu. Jeśli zaobserwujemy niepokojące objawy u śpiących obok osób, powinniśmy zwrócić uwagę na problem, by rozważyć metody leczenia, które zapobiegną powstaniu groźnych powikłań i pomogą pozbyć się chrapania, które spędza nam sen z powiek. Przy bezdechach występujących każdej nocy konieczna jest wizyta u lekarza, który pomoże ustalić przyczynę dolegliwości. Jeśli jest nią skrzywiona przegroda nosowa czy przerośnięte migdałki, to laryngolog po badaniu rozstrzyga, czy konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Nieprawidłową budowę przegrody nosowej rozpoznaje laryngolog podczas badania rynoskopem. Bez obaw - badanie to nie jest bolesne. Skrzywienie, które nie utrudnia funkcjonowania i nie stwarza żadnych dolegliwości, najczęściej nie wymaga przeprowadzenia zabiegu. Jeśli natomiast jest powodem kłopotów z drożnością nosa i prawidłowym oddechem, które może ujawniać się przez chrapanie, należy rozważyć metody operacyjne.

Operacja przegrody nosowej przeprowadzana jest zazwyczaj przez septoplastykę, która polega na  usunięciu skrzywionej części przegrody nosowej, za pomocą małego cięcia w przedsionku nosa. Operację wykonuje się wewnątrznosowo, dzięki czemu nie pozostawia blizn na twarzy. Zabieg ten należy przeprowadzić w okresie 16-19 roku życia. Warto poddać się temu zabiegowi, ponieważ operacja przegrody może znacznie poprawić komfort życia.

Dowiedz się więcej: Skrzywiona przegroda nosowa - Medicus DCL

Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.