Kiedy strach ma za duże oczy?

Odczuwamy radość z narodzin dziecka, ból po stracie bliskiej osoby czy też lęk związany z nową pracą. Emocje towarzyszą nam niemal każdego dnia i są naturalnym elementem naszego życia. Jednak z powodu nieprzyjemnych wydarzeń, może dojść do uciążliwego nasilenia uczuć tj. do powstania tzw. zaburzeń. Częstym i dość poważnym zaburzeniem emocji jest nadmierne poczucie lęku.

Zacznę od prostego przykładu z życia:

Mamy dwuletniego Kubę i jego mamę. Mama Kuby ma 23 lata a Kuba to jej pierwsze dziecko. Pewnej nocy Kuba dostał wysokiej gorączki ok.40 stopni. Wymagana była szybka interwencja lekarza.Odczuwana panika, niepokój o życie dziecka, były w pełni uzasadnione. Jednak mija miesiąc, dwa, trzy, pół roku a młoda mama nadal odczuwa stres związany ze wspomnianą sytuacją. Codziennie kilka razy z rzędu mierzy dziecku temperaturę, a gdy ona rośnie, wpada w niekontrolowaną panikę. Przykład wydaje się banalny, jednak jeśli popatrzymy głębiej, zobaczymy obraz narastającego problemu, który wymaga leczenia.

Kiedy wymagana jest diagnoza lęku i podjęcie odpowiedniej psychoterapii?

Diagnoza lęku wrocław jako zaburzenia jest konieczna, jeśli mimo upływu czasu i zakończenia stresującej sprawy, napięcie i niepokój nie ulegają wyciszeniu. Przeciwnie odczuwanie negatywnych emocji nasila się z każdym dniem, utrudniając normalne życie. Tak jest w przypadku mamy Kuby. Odczuwany przez młodą kobietę ciągły stres doprowadza ją do złego samopoczucia, narastającej paniki i uczucia lęku. Również po czasie mogą pojawić się u niej problemy zdrowotne np. kołatanie serca, przyspieszony puls,pocenie się rąk problemy z oddechem. Aby wyrwać się z błędnego koła narastających negatywnych emocji, konieczna jest odpowiednia diagnoza lęku oraz psychoterapia. Przed postawieniem odpowiedniej diagnozy lęku, psychoterapeuta poddaje wnikliwej analizie sytuację rodzinną pacjenta pod kątem występowania zaburzeń psychicznych oraz analizuje cechy osobowości. Ponadto przeprowadza wywiad związany ze zdrowiem oraz analizuje skutki uboczne zażywanych leków. Wymienione czynniki  badane przez specjalistę w znacznym stopniu mogą być powodem powstania zaburzeń lękowych.

Podsumowując, jeśli jesteś jak mama Kuby, odczuwasz ciągły nieuzasadniony stres z powodu problemu, którego już dawno nie ma. Jeśli lęk odbiera ci radość z życia i powoduje irracjonalne zachowania. Powinieneś udać się do specjalisty celem podjęcia odpowiedniej psychoterapii.

Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.