Jakie kredyty zaciąga statystyczny Polak?

Kredyty stanowią jeden z najpopularniejszych produktów bankowych. Każdemu z nas przydałby się czasami zastrzyk gotówki – np. na egzotyczne wakacje, nowy samochód, remont domu czy własne mieszkanie. Ciekawi Was, na co najczęściej się zapożyczamy? Sprawdziliśmy, jaki jest profil statystycznego kredytobiorcy.

Kredytobiorcy zadłużają się na różne cele, a ich motywy bywają naprawdę zaskakujące. Zaciągamy pożyczki nie tylko na konkretne zakupy, ale także aby podratować miesięczny budżet, zrobić wrażenie na rodzinie lub sąsiadach czy też spłacić wcześniejsze zobowiązania. Przedstawiamy rodzaje kredytów zaciąganych w Polsce najczęściej.

Kredyt samochodowy

To popularne wśród Polaków rozwiązanie umożliwiające zakup wymarzonego pojazdu – niekoniecznie samochodu. Większość banków oferuje kredyt samochodowy na auto osobowe lub ciężarowe, ale także motocykl, skuter, quad, sprzęt pływający (np. żaglówka, motorówka, jacht), minibus, camper itp. Pożyczone pieniądze można przeznaczyć na zakup nowego lub używanego pojazdu, często też sprowadzanego z zagranicy.

Kredyt mieszkaniowy (hipoteczny)

Mając oszczędności, czyli tzw. wkład własny, często staramy się o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania czy domu. Wcześniej warto przeanalizować sobie wydatki, żeby wiedzieć, na co dokładnie nas stać, aby zrealizować marzenie o własnych czterech kątach. Zazwyczaj minimalna wysokość wkładu własnego wynosi 20% wartości inwestycji, choć jest to kwestia indywidualnie ustalana przez każdy bank. Trzeba też pamiętać, że wysokość kredytu zależy głównie od zdolności kredytowej klienta i wartości nieruchomości.

Kredyt konsolidacyjny

Kredyt samochodowy i mieszkaniowy to najczęściej zaciągane zobowiązania, ale często decydujemy się też na konsolidacyjny. To rozwiązanie dobre dla osób posiadających już inne kredyty, ale mających problem z ich spłatą. W ten sposób można połączyć kilka długów w jeden kredyt, a tym samym obniżyć wysokość miesięcznej raty. To duże ułatwienie i szansa na spłatę zobowiązań. Wiele banków oferuje ponadto atrakcyjne oprocentowanie przez okres kredytowania.

Kredyt konsumpcyjny

Ten rodzaj kredytu można wziąć na określoną potrzebę, np. zakup nowej pralki czy telewizora. Nie musisz jednak wyjaśniać bankowi, na co chcesz przeznaczyć środki finansowe. Okres spłaty wynosi zazwyczaj od kilku miesięcy do kilku lat, a zabezpieczeniem są nasze dochody lub poręczenia. Spłatę kredytu ustala się indywidualnie z konsultantem wybranego banku. Ponadto często jest możliwość zaciągnięcia takiego kredytu przez Internet.

Kredyt inwestycyjny

Kolejnym najczęściej przez nas wybieranym jest kredyt inwestycyjny. Decydują się na niego właściciele małych i średnich firm oraz dużych i silnych przedsiębiorstw, aby móc sprawnie nimi zarządzać. Długoterminowy kredyt z możliwością karencji pozwala realizować różne potrzeby inwestycyjne. Jego celem jest przede wszystkim rozwój firmy, a także zwiększenie zysków kredytobiorcy.

Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.