Jak zacząć regularnie ćwiczyć i dojść do wymarzonej wagi?Czy Ty też należysz do tych osób, które postanawiają, że zaczną się regularnie ruszać, lepiej odżywiać. Potem przez kilka dni, lub tygodni utrzymują swoje postanowienia. Powoli jednak ich działania przestają być regularne aż w końcu wracają do wcześniejszego rytmu życia.

Jeśli Tobie też się to zdarza, poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci wprowadzić pozytywne zmiany na stale w życie.

 1. Zastanów się dlaczego chcesz dbać o swoje zdrowie. Możesz to robić dla zdrowia, dla pieniędzy -  im stan Twojego zdrowia będzie lepszy, tym będziesz rzadziej potrzebować prywatnych wizyt lekarskich i drogich leków. Dla lepszej kondycji, dla zgrabniejszej sylwetki, dla energii? Najlepiej wypisz na kartce swoje powody.
 2. Poznaj powody, dla których ludzie rezygnują z uprawiania ćwiczeń fizycznych. Ich świadomość uchroni Cię przed popadnięciem w tarapaty:
  1. Zbyt wygórowane cele. Kiedy osoba chcąca schudnąć na raz chce zrzucić 10 kilogramów – jest to trudne do osiągnięcia. Jeżeli w krótkim okresie czasu nie udaje się zrzucić tych kilogramów spada motywacja i ćwiczenia wykonywane są coraz rzadziej.
  2. Zbyt wiele na raz. Aby osiągnąć sukces w odchudzaniu trzeba skoncentrować się na odchudzaniu. Jeśli w krótkim okresie czasu jedna osoba chce osiągnąć zgrabną sylwetkę, zmianę nawyków żywieniowych, chodzenie na basen i uczęszczanie na kurs tańca – to wkrótce nic z tych życzeń nie pozostanie. Aby móc coś osiągnąć trzeba zająć się jedną rzeczą na raz. Jest to ważna zasada ludzi sukcesu.
  3. Za dużo na raz powoduje, że bardzo szybko dana osoba się męczy. Zbyt intensywny plan ćwiczeń w połączeniu z restrykcyjną dietą męczą. A jeśli nie ma się w tym co się robi radości, bardzo szybko kończą się ćwiczenia i dieta.
 3. Jak zacząć, by regularne ćwiczenia stały się częścią Twojego życia?:
  1. Wypisz na kartce, co i w jakiej kolejności robisz każdego dnia. Znajdź w swoim planie dnia miejsce na wpisanie tego, kiedy zakładasz sportowe obuwie i kiedy zaczynasz ćwiczyć. Potem wykonaj czynności jedna po drugiej.
  2. Kiedy zaczniesz ćwiczyć wykonuj małą liczbę powtórzeń. Czy zauważyłeś, że kiedy rozpoczynasz nowe zajęcia sportowe, albo przyszedłeś na pierwszą lekcję tańca trenerzy rozpoczynają od najprostszych rzeczy? Postępuj tak również i prywatnie.
  3. Taką mała liczbę powtórzeń utrzymuj przez najbliższy miesiąc. W końcu Twoim celem jest nie to ile możesz z siebie wycisnąć, ale to, by ćwiczenia stały się częścią Twojego życia.
 4. Ustal stalą porę ćwiczeń. Dobrze jest ćwiczyć rankiem. Wówczas utrata wagi będzie szybsza, a przez to widoczniejsza. Będzie Cię to motywować do dalszego działania.
 5. W następnym miesiącu zwiększ ilość powtórzeń o 50%.
 6. W kolejnym miesiącu do ćwiczeń dodaj  dietę. Na początek zmień tylko małą rzecz. Jedz mniejsze porcje niż zwykle a kolację jedz najpóźniej o 19.00.  Jest to lepsze niż wprowadzanie radykalnej diety, której nie da się długo utrzymać.
 7. Jedz regularnie. Dzięki regularnym posiłkom będziesz w stanie jeść mniejsze porcje, a Twój metabolizm będzie na szybkich obrotach. Jedz w swoim tempie. To nic, że inni skończą dużo wcześniej przed Tobą.
 8. Jedz regularnie śniadania. Ich unikanie powoduje otyłość.
 9. Nagradzaj się. Ćwiczyłeś rano – wieczorem zafunduj sobie kąpiel.
 10. Uprzyjemniaj sobie ćwiczenia. Włącz swoją ulubioną muzykę, biegając wybieraj widokowe trasy.
 11. Dzień wcześniej przygotuj swoje ubranie. Kiedy będziesz spakowany będzie Ci trudniej użyć wymówki przed ćwiczeniami.
 12. Zmieniaj ćwiczenia. Wybieraj te sporty, które lubisz. Po 2 i pól miesiąca regularnych ćwiczeń ich wykonywanie stanie się dla Ciebie czymś naturalnym.

Powodzenia!!!

Tekst J.V. , Literatura: "Zrobię to dzisiaj!". Bartłomiej Popiel

Pochwal się swoimi osiągnięciami. Napisz do nas.

Related Posts with Thumbnails

6 komentarzy do “Jak zacząć regularnie ćwiczyć i dojść do wymarzonej wagi?”

 1. Tola, Magda – dziękuję za Wasze wypowiedzi.

  Nie ma to jak ruszać się robiąc to, co sie lubi.
  Gdy ktos lubi tańczyć, jest w stanie spalić w jeden wieczór wiele kalorii. Natomiast może się nudzić chodząc na fitness.

  Druga kwestia to zacząć tak, by rósł apetyt na ćwiczenia. Dobrze jest zacząć na spokojnie. Kiedy z siedzącego trybu życia nagle chcemy się zamienić w „sportsmanke” o zakwasy nietrudno. Na początek chodzi o to, by się nie męczyć, ale miło spedzić czas, tak by ćwiczenia stały się nawykiem.
  Kiedy osiągnie się regularność pora na zwiększanie tempa.

  Dzewczyny trzymam za Was kciuki 🙂

 2. Zaczęłam chodzić na aerobik w basenie, i jeszcze potem chwilę sobie pływam, chudne i nabieram ładnych kształtów. Polecam!

 3. Zacząć ćwiczyć coś regularnie faktycznie nie jest łatwo. Przykładowo fitness – raz, drugi, trzeci jakoś mogłam się jeszcze mobilizować, ale żeby zacząć regularnie i na stałe – z tym był zawsze problem. Dlatego w tym roku postanowiłam to zmienić – kupiłam karnet na cały miesiąc, nowe fitnessowe adidaski na promocji w Intersporcie – i jak to wszystko mnie nie zmobilizuje, no to już nie wiem co?!:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.