Jak wybrać najlepszy fluid do twarzy?

Fluid do twarzy często określany jest mianem podkładu. To jeden z tych kosmetyków pielęgnacyjnych, których zastosowanie stanowi obowiązek podczas wykonywania codziennego, jak i wieczorowego makijażu. Dobrze dobrany fluid jest w stanie zdziałać wiele dobrego dla każdego typu i rodzaju cery. Ważne jest jednak, aby był dobrze dopasowany - co, jak się okazuje, nie jest prostym zadaniem. Dlatego też w artykule radzimy, jak wybrać najlepszy fluid do twarzy!

Fluid kosmetyczny - o rodzajach i zastosowaniu

Fluid stanowi podstawowy kosmetyk makijażowy. Nakłada się go na dobrze oczyszczoną skórę twarzy. Jego cele są bardzo różnorodne, jednak krążą wokół jednego - nadaniu cerze jak najwięcej przymiotów skóry idealnej. Zatem wyrównuje kolor, rozświetla, koryguje, wygładza lub ujędrnia. Każde z zastosowań uzależnione jest od rodzaju fluidu. Dlatego też jego wybór powinien być ściśle dopasowany do wymagań naszej skóry. Jeżeli o różnorodności mowa, to dodatkowo wyróżnia się podkłady ze względu na konsystencję: płynne, żelowe, fluidy 2w1.

Jak dobrać odpowiedni fluid do twarzy

Różnorodność fluidów na rynku kosmetycznym oraz aptecznym (fluid jako dermokosmetyk) jest tak ogromna, że nie ma możliwości niedopasowania go do indywidualnych potrzeb skóry. Należy uwzględnić kilka ważnych aspektów, które wpłyną na wybór tego najlepszego. Oto one.

1. Dopasuj fluid do typu cery

Jest to pierwsza i podstawowa zależność, jaką należy uwzględnić podczas wyboru fluidu. Każdy typ cery wymaga innej pielęgnacji i troski kosmetycznej (makijażowej). Zatem:

  • do cery suchej wybieraj fluidy o właściwościach nawilżających - najlepiej, by były to fluidy w płynnej i lekkiej konsystencji, by nie zatykały skóry oraz nie tworzyły na jej powierzchni nieestetycznego efektu ,,spierzchniętej skóry’’;
  • do cery tłustej najlepiej sprawdzą się fluidy o zastosowaniu matującym - dobre są te w kamieniu, czyli w kompakcie, jednak pamiętaj, iż mogą one zatykać skórę i wysuszać ją, powodując większe przetłuszczenie;
  • cera mieszana potrzebuje fluidu, który z jednej strony nawilży, a z drugiej wysuszy skórę - możesz w tym celu zastosować uniwersalny kosmetyk oznaczony mianem “do cery mieszanej” lub na strefę T (czoło, nos, broda) zaaplikować fluid do cery tłustej, a na policzki do suchej;
  • cera normalna jest ,,najwygodniejszą’’, jeżeli chodzi o dobór fluidu, uznawana jest za idealną - mimo to nie wybieraj fluidów do suchej lub tłustej skóry, ale właśnie do normalnej.

2. Inny fluid na zimę, inny na lato

Każdy typ cery (normalna, sucha, tłusta, mieszana) posiada inne wymagania w porze letniej i zimowej. Wynika to z naturalnych uwarunkowań skóry, ale również z tego, że latem i zimą na stan cery wpływają odmienne czynniki. Zimą najlepiej wybierać fluidy płynne, lekko tłuste, o nawilżającym zastosowaniu. Z kolei należy unikać tych silnie matujących, które tylko obciążą cerę i spotęgują jej wysuszenie. Lato natomiast jest takim okresem, podczas którego każdy kosmetyk ,,spływa’’ z twarzy. Dlatego też w porze letniej alternatywą dla fluidu jest krem bb. Co prawda nie ma on takich właściwości jak podkład (fluid posiada więcej matujących pigmentów i jest trwalszy), jednak obok wyrównania kolorytu dodatkowo nawilża i zapewnia ochronę przed promieniami słonecznymi.

3. Uwzględnij rodzaj makijażu - codzienny czy wieczorowy

Codzienny make-up powinien być delikatny i naturalny, z kolei wieczorowy bardziej wyrazisty. Każdy z nich powinien cechować się trwałością. Dlatego też dobrze wybierać fluidy, które zapewnią długotrwałe utrzymywanie się na twarzy. Wskazana jest także aplikacja utrwalacza do makijażu lub transparentnego pudru.

4. Kolor cery ma znaczenie

Pamiętaj, że zadaniem fluidu nie jest przyciemnienie naturalnego koloru cery lub sprawienie, by była ona bardziej blada. Jego celem jest wyrównanie kolorytu i maskowanie niedoskonałości. Czasem ważne jest rozświetlenie i skorygowanie kształtu twarzy. Jeżeli nie potrafisz sama dobrze wybrać koloru fluidu - poproś o pomoc, np. wizażystkę w drogerii.

5. Inny fluid dla cery młodej, inny dla cery dojrzałej

Skóra młoda jest jędrna i elastyczna, wymaga natomiast przykrycia niedoskonałości - najczęściej jest to trądzik. Dojrzała bardzo często potrzebuje ujędrnienia i podkreślenia owalu. Dlatego też dla nastolatków najodpowiedniejsze będą delikatne podkłady, a dla kobiety dojrzałej np. najlepszy fluid Vichy Dermablend.

Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.