Jak skutecznie schudnąć w Nowym Roku?

1 stycznia wszystko zaczyna się od początku. Rzucanie palenia, samorozwój, inwestycja we własną edukację czy też definitywnie zrzucanie kilogramów. To tylko część postanowień noworocznych, które ludzie postanawiają realizować wraz z nadejściem Nowego Roku.

Jednak samym obiecywaniem nic się nie zdziała. Należy do owych postanowień podejść w sposób poważny i praktycznie od razu wprowadzać zmiany w życie. Odchudzanie, obok rzucania palenia, to najczęściej powtarzane noworoczne postanowienie. Dlatego jak najlepiej, bezboleśnie i skutecznie zacząć odchudzanie? Jak robić to z głową, bez uszczerbku na zdrowiu?

 


Całkowita zmiana nawyków żywieniowych

Sprawa zasadnicza to odrzucenie znacznej większości produktów jaki spożywało się do tej pory. Całkowita rezygnacja ze słodyczy, słonych przekąsek, odrzucenie alkoholu, napojów różnego typu. W trakcie skutecznego zrzucania zbędnych kilogramów można w zasadzie pić wodę, herbatę oraz maksymalnie dwie kawy dziennie. Rezygnacja z tłustych potraw, zwiększenie w menu ilości warzyw, przygotowanie jedzenia na parze zamiast smażenia.

 


Ile jeść, jak wyliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne, ile zrzucić kilogramów?

Podstawowym narzędziem do wyliczania idealnej wagi ciała jest kalkulator BMI. Bez problemów można go znaleźć poprzez wyszukiwarki internetowe. Wystarczy podać takie parametry jak waga, wzrost i wiek. Automatycznie kalkulator BMI określi zarówno idealna wagę jak i wskaże zaburzenia wagi (np. niedowagę czy otyłość). Warto jednak pamiętać, że bardzo ważnym jest również mierzenie tkanki tłuszczowej w organizmie. Dwie osoby o takim samym wzroście i ważące tyle samo kilogramów mogą mieć różny poziom tkanki tłuszczowej w ciele. Zawartość tłuszczu w organizmie należy zmierzyć u specjalistów, dietetyków lub lekarzy.

 Równocześnie każdy przed podjęciem noworocznego odchudzania powinien poznać zapotrzebowanie kaloryczne swojego organizmu. Jest ono uzależnione od takich elementów jak waga, wzrost, wiek. Liczy się tutaj również aktywność zawodowa i fizyczna. Im przykładowo bardziej wyczerpująca praca, tym potrzeba więcej kalorii aby organizm prawidłowo funkcjonował.

 


Regulacja metabolizmu, zwalczanie uczucia głodu

Żeby prawidłowo i spokojnie się odchudzać należy przejść na system 4-5 posiłków dziennie. Posiłki spożywane mają być co około 3 godziny. Częste spożywanie kolejnych posiłków stale dostarcza organizmowi niezbędnej energii jak i oczywiście eliminuje możliwość pojawianie się uczucia głodu. Takie regularne przyjmowanie posiłków pozwala również ustabilizować ludzki metabolizm, który przecież ma niebagatelny wpływ na kwestie chudnięcia i tycia.

 Oprócz diety aktywność fizyczna

Gdy tylko dopisuje zdrowie i są ku temu możliwości, oprócz przygotowania idealnego menu na zrzucanie zbędnych kilogramów, należy postawić na aktywność fizyczną. Nie muszą to być na początku mordercze treningi. Osoby szczególnie otyłe w początkowych fazach odchudzania powinny skupić się jedynie na spacerach i marszach. Uprawianie spotów typu bieganie może doprowadzić do zniszczenia stawów. Dobrym pomysłem jest korzystanie z basenów. Pływanie nie tylko angażuje pracę wielu mięśni, spala wiele kalorii. Kilka godzin tygodniowo na basenie ma również zbawienny wpływ na ludzki kręgosłup i stawy. Czyli osoby ze znaczną nadwyżką kilogramową na początek preferują spacery, nordic walking. Ci, którzy mogą realizować treningi biegowe powinni zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie. Trening biegowy dopasowany do możliwości kondycyjnych. Zbyt ambitne podejście do tematu może szybko zniechęcić do aktywności fizycznej.

 Odrzucanie magicznych diet, rezygnacja ze wspomagaczy

Należy zaznaczyć, że jakiekolwiek diety cud nie istnieją. Jakiekolwiek preparaty na szybkie zrzucanie nadwagi nie działają jak należy. Odchudzanie poprzez głodówki może i daje efekty ale na krótki czas. Można szybko zrzucić zbędne kilogramy ale w kolejnych miesiącach, po powrocie do starych nawyków żywieniowych, powrócą one ze zdwojoną siłą. Super preparaty, pigułki gwarantujące przyspieszone pozbycie się tłuszczu to w wielu przypadkach placebo. Jeżeli zaś mają jakiekolwiek właściwości i pozwalają przyspieszyć odchudzanie, to równocześnie mają działania uboczne. Omijać z daleka!

 Szukanie profesjonalnej pomocy

Skuteczne odchudzanie noworoczne i nie tylko warto wspomagać profesjonalną wiedzą. Skorzystanie z usług wykwalifikowanego dietetyka, a nawet usług świadczonych przez dietetyka sportowego, współpraca z trenerem na siłowni, a także przeglądanie profesjonalnych for internetowych czy portali o zdrowym trybie życie, odchudzaniu to jak najbardziej wskazane działania.

 Jakkolwiek by nie podchodzić do odchudzania, zrzucania balastu, należy mieć świadomość, że kiedy osiągnie się upragniony cel, to korzyści z tego tytułu będą ogromne. Idealna sylwetka, ładna prezencja ale przede wszystkim znacznie lepszy stan zdrowia. Do tego doskonałe samopoczucie, często spotykanie uczucie lekkości. Naprawdę warto odchudzać się, dbać o własne ciało, nie tylko z okazji postanowień noworocznych.

Źródło: Jak zdrowo, szybko i skutecznie schudnąć 5, 10 kg i więcej - Poradnik

Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.