Jak przygotować się do ciąży?

Zdarza się, że starania o potomka nie przebiegają tak sprawnie jak chcieliby tego przyszli rodzice. Wcześniejsze przygotowanie do zajścia w ciążę może skrócić czas starań, a także złagodzić dolegliwości ciążowe, jak i sam poród.
ginmed_wizyta

Ciąża to czas radości, ale także ogromnych zmian w organizmie kobiety. Przed poczęciem maleństwa dobrze jest odpowiednio przygotować się do ciąży. Pozwoli to przyszłej mamie łagodnie przejść przez 9 miesięcy oczekiwania na dziecko i należycie cieszyć się zbliżającym się macierzyństwem.

Rezygnacja z używek

Priorytetem, o którym powinni pamiętać przyszli rodzice jest odstawienie wszelkich używek – papierosy, alkohol i kawa mogą bowiem wpływać na płodność obojga partnerów. Również po uzyskaniu ciąży używki te są niewskazane. Dla kobiet w czasie ciąży substancje te są kategorycznie zabronione. Jednak także panowie powinni powstrzymać się od palenia w obecności ciężarnej partnerki jak i dziecka już po jego narodzinach.

Unormowana waga ciała

To kolejna istotna kwestia. Zarówno zbyt niska waga ciała jak i nadwaga mogą znacznie utrudnić poczęcie dziecka.

- Waga ma wpływ na płodność partnerów, a także na późniejszy przebieg ciąży. Zbyt niska waga ciała może być przeszkodą w utrzymaniu ciąży do rozwiązania. Otyłość natomiast jest często przyczyną nieregularnych cykli, a także zaburzeń owulacji. Kwestii swojej wagi nie powinni również bagatelizować panowie, gdyż może ona mieć wpływ na jakość nasienia i problemy z erekcją – mówi ginekolog położnik, Leszek Czekański z Radomskiego Centrum Ginekologiczno-Położniczego.

Warto pamiętać, że wszelkie zmiany w wadze ciała powinny następować powoli wskutek optymalnej diety i ćwiczeń. Gwałtowne zmiany mogą znacząco nadszarpnąć kondycję organizmu, w tym nawet zahamować owulację.

Zdrowy tryb życia

W codziennym odżywianiu również warto zachować pewne zasady. Zdrowe odżywianie nie tylko przyspieszy starania o dziecko, ale także dobrze wpłynie na późniejszy rozwój malucha w łonie mamy. Przyszli rodzice powinni przyjrzeć się zatem produktom, które spożywają i zredukować ilość żywności wysoko przetworzonej (mąka, biały cukier, żywność zawierająca konserwanty). W codziennej diecie powinno się natomiast znaleźć więcej witamin (warzywa i owoce), kwasu omega 3 (ryby), wapnia (jogurty, twaróg, orzechy, brokuły, ryby), cynku (suszone owoce, owoce morza), magnez (ciemnozielone warzywa liściaste, brązowy ryż, płatki owsiane, orzechy, nasiona słonecznika, żelazo (jaja, ryby, szpinak, sałata) oraz błonnik (produkty pełnoziarniste, fasola, otręby, nasiona waży strączkowych).

Ważna dla odpowiedniego przygotowania do ciąży jest również aktywność fizyczna. Regularny i niezbyt forsowny trening to same korzyści dla organizmu. Pomaga utrzymać zdrową wagę, kondycję fizyczną, wpływa na płodność i regularność cyklu. Kobiety aktywne fizycznie również lepiej znoszą ciążowe dolegliwości, a także sam poród (w tym celu należy szczególną wagę przyłożyć do ćwiczeń mięśni brzucha, pośladków i pleców). Co ważne, sport w umiarkowanym stopniu można uprawiać także w ciąży, po uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Ogólny stan zdrowia

Przed zajściem w ciążę konieczne jest wyleczenie wcześniejszych dolegliwości. Wszelkie infekcje, osłabienie organizmu, anemia, a nawet problemy jamy ustnej mogą mieć znaczący wpływ na obniżenie płodności partnerów, a w późniejszej ciąży przysporzą kobiecie niemałych problemów.

Ciąża to dla organizmu duże obciążenie i czas szybkich zmian, dlatego wszelkie zaniedbania chorobowe mogą przerodzić się w poważniejsze komplikacje zdrowotne.

Kwas foliowy

Bardzo ważnym elementem przygotowania do ciąży jak i postępowania po zapłodnieniu jest przyjmowanie przez kobietę kwasu foliowego. Zapobiega on wadom wrodzonym układu nerwowego dziecka, dlatego należy przyjmować go już na kilka miesięcy przed zajściem w ciążę. W tym celu kobieta powinna poinformować swojego lekarza ginekologa o planowanej ciąży i skonsultować z nim dobór leków i suplementów diety. Lekarz może również zlecić badania kontrolne, które pozwolą uzyskać dodatkowe informacje, istotne dla przyszłej mamy.

Odpowiednie przygotowanie do ciąży powinno objąć zarówno kobietę jak i mężczyznę. Każde z partnerów powinno zadbać o siebie i swój stan zdrowia. Należy jednak pamiętać, że zbyt gwałtowne zmiany w stylu życia i odżywania mogą czasem nie tyle pomóc, co zaszkodzić przyszłym rodzicom. Dlatego też, mimo wszystko, przed wprowadzeniem istotnych zmian, zaleca się wcześniejszą konsultację medyczną z lekarzem.

Konsultacja medyczna: Lekarz Leszek Czekański, ginekolog położnik (Radomskie Centrum Ginekologiczno-Położnicze, www.ginmed.com).

Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.