Jak przebiega leczenie kanałowe?

Dzięki regularnym kontrolom u dentysty oraz codziennej pielęgnacji zębów jesteśmy w stanie sprawić, że nasze zęby będą zdrowe. Czasami jednak zdarza się, że stan zapalny w zębie nie daje żadnych zewnętrznych oznak, a infekcja dotknęła miazgi zęba. Często w takich przypadkach niezbędne będzie leczenie endodontyczne, czyli kanałowe.

Przebieg leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe legionowo wielu osobom kojarzy się z wieloma wizytami u dentysty, a także z bólem. Często jest więc tak, że mając do wyboru ekstrakcję zęba lub leczenie kanałowe, decydujemy się na usunięcie zęba, choć po leczeniu kanałowym mógłby on jeszcze przez wiele lat pełnić swoje zadanie. Tymczasem obecnie, dzięki postępowi technologicznemu, leczenie kanałowe zęba może się zakończyć po jednej lub dwóch wizytach.

Przed rozpoczęciem leczenia kanałowego wykonuje się zdjęcie rentgenowskie, aby endodonta mógł sprawdzić budowę kanałów. Następnie, w czasie wizyty, stomatolog podaje znieczulenie oraz izoluje ząb, który będzie leczony. Zakłada na niego koferdam, czyli specjalną gumę, która chroni przed dostaniem się śliny do otwartego zęba. Następnie oczyszcza wnętrze zęba oraz kanały z zainfekowanej miazgi. Często w tym celu pomaga sobie endometrem oraz w niektórych przypadkach - mikroskopem, aby sprawdzić, czy wszystkie kanały zostały dobrze opracowane. Po opracowaniu kanałów wnętrze zęba jest wypełniane specjalnym tworzywem, zwanym gutaperką, aby żadne bakterie i drobnoustroje nie dostawały się do wnętrza zęba. Kolejnym etapem jest założenie wypełnienia. Endodonci, którzy korzystają w swojej pracy w mikroskopu, mogą z powodzeniem wykonywać nawet powtórne leczenie kanałowe, dzięki czemu nasze naturalne zęby mogą nam służyć w dobrej kondycji przez wiele długich lat.

Leczenie endodontyczne jest ostatnią szansą ratunku dla tych zębów, które w innym wypadku zostałyby usunięte. Pamiętać jednak należy, że ekstrakcja powinna być rozwiązaniem ostatecznym, ponieważ luki pomiędzy zębami mogą powodować, że zęby będą się przesuwać w łuku zębowym.

Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.