Jak poprawnie wybrać stomatologa dla dziecka?

Gabinetów i klinik stomatologicznych jest mnóstwo. Jak poprawnie wybrać miejsce, które będzie odpowiadało naszemu dziecku?

Pomijając kwestie merytorycznej i praktycznej wiedzy oraz umiejętności samego stomatologa istotny jest także wygląd gabinetu, lekarza oraz jego podejście do tematu. Dzieci nie przepadają za białymi ścianami i białym kitlem lekarskim. Co zrozumiałe, większości z nich osoba tak ubrana źle się kojarzy (kto lubi być szczepiony, prawda?). Jest mnóstwo śmiesznych, ciekawych i interesujących dla młodszych pacjentów strojów lekarskich, w których stomatolog dziecięcy może się pokazać. Zdecydowanie mniej straszną postacią jest ktoś ubrany w fartuch z małpkami czy innymi wesołymi zajączkami. Maseczki zakrywające twarz lekarza też mają obecnie całą gamę zabawnych obrazków. Gabinet również nie musi przypominać z wyglądu sali tortur. Ciekawy malunek na ścianach  z motywem np. dżungli lub ulubionych postaci z bajek pokazujących swoje białe, zdrowe zęby jest o wiele bardziej zachęcający niż biała farba, a z pewnością mniej straszny.

Fotele dentystyczne również mogą mieć ciekawe dodatki, które spowodują, że nasza pociecha nie będzie przerażona wchodząc na nie. Potrzeba tylko odrobinę chęci, żeby coś takiego domontować lub dokleić. Zamiast białych plastikowych kubków, mogą tam stać kolorowe (kto nie miał kiedyś dnia pod tytułem "dziś piję tylko z różowego"?) albo można przełożyć pluszowego węża przez ramię fotela, tak żeby wyglądało jakby się po nim wspinał.

Najistotniejszą kwestią pozostaje jednak podejście do dziecka. Tutaj nie pomoże nawet najpiękniejszy gabinet, jeśli stomatolog nie będzie umiał zachęcić maleństwa do współpracy. Nie sztuką jest trzymać dziesięciolatka na siłę na fotelu i rozwierać mu usta przemocą. Sztuką jest tak pokierować naszym potomkiem, żeby sam (z większym lub mniejszym strachem) dał sobie wyleczyć, czy też tylko przejrzeć, zęby. Co może pomóc? Chociażby lizak czy nalepka typu "dzielny pacjent", jakiś gadżet, który dziecko zobaczy przed zabiegiem i otrzyma obietnicę, że dostanie od doktora w zamian za dobre zachowanie. Często takie "gadżety" to nic innego, jak przedmioty, które równocześnie są jakimś rodzajem reklamy danego gabinetu. Profit zarówno dla lekarza, jak i dla rodzica. 

Podsumowując, jeśli nasze dziecko nie lubi chodzić do stomatologa, mimo że nie ma robionej tam żadnej krzywdy, może warto pomyśleć nad zmianą placówki, na taką trochę bardziej nastawioną przyjaźnie w stosunku do dzieci.

Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.