Jak możemy ogrzać łazienkę

Sposobów jest coraz więcej, choć każdy ma swoje wady i zalety. Wiele też zależy od powierzchni łazienki oraz od zasobności kieszeni właściciela. Na pewno, jak wielu dziedzinach życia i tu pojawiają się trendy. Jednym z nich jest ogrzewanie podłogowe.

Zacznijmy jednak od grzejników

Na tym polu również się dużo zmieniło i zmienia bez przerwy. Oczywiście odrzucane już są tradycyjne kaloryfery żeberkowe. Coraz częściej decydujemy się na drabinkowe, które na ogół lepiej nadają się do wieszania ręczników lub mokrej bielizny. Grzejniki ścienne w łazience nierzadko pełnią również funkcję dekoracyjną, bowiem mogą być przesłonięte panelem z grafiką lub na przykład dekoracyjnym, hartowanym szkłem.

Oczywiście głównie stosowane są ścienne grzejniki wodne, ale coraz częściej instaluje się w nich elektryczną grzałkę, by była możliwość ogrzania pomieszczenia poza sezonem grzewczym. Stosując w grzejniku grzałkę elektryczną pamiętajmy o kilku rzeczach: by grzejnik nie był mocowany nad wanną lub zbyt blisko wanny. Przed włączeniem grzałki należy się upewnić, czy grzejnik jest wypełniony wodą. Woda nie może krążyć w instalacji.

Można też kupić ścienny grzejnik elektryczny i powiesić go na ścianie. Wtedy wysokość temperatury regulujemy ręcznie. Taki rodzaj grzejnika jest praktyczny także poza sezonem grzewczym. Również sposobem na dogrzanie łazienki jest stosowanie elektrycznej suszarki do ręczników.

Ogrzewanie podłogowe

Jest coraz bardziej popularne i dzieli się na kilka rodzajów. Możemy bowiem wybrać pomiędzy ogrzewaniem podłogowym:

- wodnym,

- elektrycznym,

- powietrznym.

Każde z tych rodzajów ogrzewań będzie się sprawdzało jeśli nad nim ułożone zostaną płytki dobrze przewodzące ciepło. Jest to z jednej strony ogrzewanie bardzo praktyczne i stosunkowo łatwe do zainstalowania, ale drogie w eksploatacji ze względu na koszt prądu.

Można zastosować trzy rodzaje ogrzewania elektrycznego:

- maty grzewcze (zestawy kabli połączone specjalną siatką);

- kable grzewcze (zestaw kabli elektrycznych);

- folie grzewcze (składa się z modułów płaskich drutów aluminiowych wtopionych w folię).

Wodne ogrzewanie podłogowe na ogół montowane jest w budynkach z instalacjami centralnego ogrzewania. Takie ogrzewanie współpracuje z różnymi źródłami zasilania i jest to system rur wypełnionych wodą umieszczonych pod podłogą. Zaletą tego rodzaju ogrzewania są niskie koszty eksploatacji.

Łazienkom w budynkach z dobrą cieplną izolacją można polecić ogrzewanie powietrzne. Zatem wybór rodzaju ogrzewania do łazienki zależy od kilku czynników, między innymi - zasobności kieszeni, gustu estetycznego, wielkości pomieszczenia i struktury budynku.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą KK POL - producentem stelaży podtynkowych i płytek przycisków

praktyczna łazienka, jak ogrzać łazienkę

Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.