Jak działają substancje nawilżające zawarte w preparatach kosmetycznych?


Długotrwałe przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach o niedostatecznej wilgotności, gorące kąpiele, użycie zbyt agresywnych preparatów do mycia ciała mogą spowodować wysuszanie skóry. Sucha skóra jest problemem szczególnie zauważalnym wraz z nadejściem wiosny, kiedy to zamieniamy zimową garderobę na mniej zakrywającą wiosenną. Aby odzyskać zdrowy wygląd skóry konieczne jest stosowanie preparatów nawilżających.

Preparaty nawilżające zawierają różne substancje chemiczne, które możemy podzielić na dwie główne grupy: emolienty i humektanty.

Emolienty to hydrofobowe substancje zabezpieczające przed utratą wody poprzez utrudnienie jej przenikania przez naskórek dzięki wytworzeniu warstwy ochronnej na skórze. Najbardziej efektywne w tej grupie nawilżaczy jest petrolatum (INCI*: Petrolatum). Inne substancje wytwarzające hydrofobowy film na powierzchni skóry to np. parafina ciekła (INCI: Paraffinum Liquidum), olej mineralny (INCI: Mineral Oil), tłuszcze roślinne np. masło kokosowe (INCI: Theobroma Cacao (Cocoa) Seed Butter), tłuszcze zwierzęce np. lanolina (INCI: Lanolin), niektóre alkohole tłuszczowe np. alkohol cetylowy (INCI: Cetyl Alcohol), kwasy tłuszczowe np. kwas stearynowy (INCI: Stearic Acid), ponad to woski, fosfolipidy, sterole, silikony. Szerokie komercyjne zastosowanie w kosmetykach ma olej mineralny z uwagi na fakt, iż pozostawia dość przyjemne uczucie na skórze, jednak redukuje on transepidermalny ubytek wody jedynie w ok. 30%.

kosmetyki

Najlepszy emolient – petrolatum pozostawia na skórze nieprzyjemny, tłusty film, dlatego też często jest mieszany z innymi składnikami. Ostatnio dość często w tzw. kosmetykach „oil free”, w roli emolientów stosowane są silikony (INCI np.: Cyclopentasiloxane, Dimethicone, Phenyltrimethicone itp.). Są one hipoalergiczne i nie pozostawiają uczucia tłustości na skórze.

Druga grupa substancji nawilżających to humektanty. Są to związki chemiczne mające charakter hydrofilowy. Działanie nawilżające osiągają one poprzez „przyciąganie” wody do warstwy rogowej naskórka z głębszych warstw skóry.

Jest to poniekąd działanie nawilżające od „wewnątrz”. Przykładowe stosowane w formułach kosmetyków humektanty to gliceryna (INCI: Glycerin), glikol propylenowy (INCI: Propylene Glycol), sorbitol (INCI: Sorbitol) czy pyrolidonowy kwas karboksylowy (PCA) i jego pochodzne, np. sól sodowa (INCI: Sodium PCA). Preparaty zawierające w roli substancji nawilżających tylko humektanty, będą powodować przeniknięcie wody z głębszych warstw do naskórka, ale nie będę powodowały jej zatrzymania, w związku z tym mogą nawet przyczynić się do zwiększenia transepidermalnego ubytku wody.

Dlatego też humektanty w formułach preparatów kosmetycznych powinny być zawsze używane wraz z emolientami.

Preparaty nawilżające odbudowują warstwę lipidową naskórka, która jest naturalną barierą chroniącą przed utratą wody, powodują, iż skóra staje się gładsza, elastyczna, redukują pęknięcia. Jednak całkowite efekty ich działania są krótkotrwałe, dlatego należy stosować je regularnie.

*) INCI – International Nomenclature of Cosmetic Ingredients; system nazewnictwa substancji chemicznych użytych jako składniki kosmetyków (w takiej postaci nazwy składników występują w spisie na opakowaniu preparatu).

Autor: Alicja Obara

Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.