Jak dbać o cerę naczynkową?

Cera naczynkowa nie wygląda zdrowo. Jest zaczerwieniona, pełna podskórnych pajączków, lekko opuchnięta i ziemistoblada. Ponadto, skóra naczynkowa cechuje się dużą nadwrażliwością na czynniki zewnętrze - nie lubi słońca ani zimna. Często towarzyszy jej przesuszenie, swędzenie, pieczenie. Jak pokazują najnowsze statystyki, problem rozszerzonych naczynek dotyka bardzo wielu osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Niestety większość z nich go bagatelizuje, a tym samym znacznie pogarsza kondycję i wygląd swojej skóry.

149299-425x282-woman-applying-face-cream

Charakterystyka cery naczynkowej

Oblania się gorącym rumieńcem na pewno chociaż raz doświadczył każdy, kto się zawstydził. Jednak nie każdemu zaczerwienienie skóry zniknęło równie szybko, co silne emocje. Rumieniec staje się problemem, gdy zaczyna się utrwalać. Jest to pierwszy sygnał oznaczający problemy ze skórą. Przyczyną zaczerwienionej twarzy są zazwyczaj rozszerzające się naczynka, zwane naukowo teleangiektazją. Cienkie czerwone niteczki widoczne pod skórą pojawiają się pod wpływem różnych bodźców najczęściej w okolicy brody, nosa oraz policzkach - gdzie skóra jest najcieńsza. Teleangiektazja jest dziedziczna. Najczęstszą przyczyną jej powstawania są czynniki genetyczne. W dalszej kolejności wymienia się:

 • zmiany hormonalne (naczynka rozszerzają się pod wpływem nadmiaru estrogenu),
 • choroby układu krążenia (w szczególności nadciśnienie tętnicze),
 • przeżywanie silnych emocji (głównie stresu),
 • spożywanie pikantnych i gorących potraw,
 • skrajne zmiany temperatury,
 • nadmierną ekspozycję na promieniowanie słoneczne (UV osłabia włókna kolagenowe),
 • niektóre choroby układu pokarmowego,
 • zażywanie niektórych leków.

Pielęgnacja cery naczynkowej

Skóra naczynkowa zazwyczaj jest bardzo cienka i delikatna. Dlatego też wymaga stosowania odpowiedniej pielęgnacji. Wybierając odpowiednie kosmetyki do cery naczynkowej, należy upewnić się, że produkt, który zamierzamy kupić nie zawiera drażniących substancji, takich jak: alkohol etylowy, mentol, aceton, mocznik, kwas witaminy A, glikon.

W pielęgnacji cery skłonnej do powstawania naczynek bardzo ważne jest dokładne oczyszczanie twarzy. Do demakijażu powinno się wybierać delikatne kosmetyki, specjalnie przeznaczone do skóry wrażliwej z zaczerwieniami. Świetną alternatywą dla osób walczących z pajączkami jest płyn micelarny, który jednocześnie dokładnie usuwa zanieczyszczenia oraz posiada działanie kojące i łagodzące (http://www.mixa.com.pl/produkty/demakijaz/27-plyn-micelarny). Płyn micelarny w odróżnieniu od mleczka, czy żelu myjącego, nie wymaga użycia wody, dzięki czemu skóra nie zostaje dodatkowo wysuszona.

Przy wykonywaniu demakijażu skóry naczynkowej bardzo ważne jest także, aby nie pocierać mocno twarzy wacikiem, ani nie wycierać jej ręcznikiem. Zamiast tego należy traktować cerę w sposób bardzo delikatny, który nie naruszy delikatnych włókien.

Istotnym krokiem w codziennej pielęgnacji twarzy jest stosowanie odpowiedniego kremu. Krem do cery naczynkowej powinien wzmacniać naczynka, a także redukować podrażnienia. Skład dobrego kremu na naczynka jest wzbogacony o żeń-szeń, rutynę lub arnikę, które neutralizują zaczerwienienia, a także zawiera substancje łagodzące, takie jak pentanol lub alantoinę (http://www.mixa.com.pl/produkty/twarz/10-krem-lagodzacy-cc). Niektóre kremy na dzień mogą zawierać zielony pigment, który trwale ukryje czerwone punkty. Bardzo ważne jest również, aby krem na naczynka zawierał filtry ochronne przed promieniowaniem UV, hamujące szkodliwy wpływ słońca.

Czego unikać mając skórę naczynkową?

Osobom z cerą naczynkową zaleca się unikania:

 • mycia twarzy wodą z mydłem,
 • zbyt zimnej lub zbyt gorącej wody,
 • stosowania maseczek, które zasychają na twarzy,
 • kosmetyków mocno się pieniących,
 • środków z roztworem alkoholowym,
 • kąpieli w wodzie chlorowanej i mocno zasolonej,
 • wysokich i niskich temperatur,
 • potraw pikantnych i gorących,
 • pomieszczeń klimatyzowanych,
 • stresu i silnych emocji.

Pielęgnacja cery naczynkowej nie jest zbyt skomplikowana. Wymaga jednak pewnej wiedzy oraz samodyscypliny. Warto zadbać o złagodzenie symptomów pękających naczynek za pomocą odpowiednich kosmetyków, a także trzymania się kilku zaleceń. Zaniedbanie cery naczynkowej może znacznie pogorszyć kondycję skóry, a nawet spowodować powstanie trądziku różowatego. Jednak odpowiednia pielęgnacja sprawi, że problem naczynek widocznie się zminimalizuje, a skóra zacznie wyglądać zdrowo i promiennie.

Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.