O tej formie antykoncepcji hormonalnej mówi się wiele, ale czy mówi się prawdę? Sprawdziliśmy to.
Pierwsze pigułki antykoncepcyjne pojawiły się na świecie w 1960 r., natomiast w Polsce – pod koniec lat 60. Ich wprowadzenie na rynek na zawsze zmieniło podejście nie tylko do tematyki rodzenia dzieci, ale również do życia seksualnego i zawodowego kobiet. Dzięki pigułce kobiety zaczęły z powodzeniem spełniać się w świecie zarezerwowanym dotychczas dla mężczyzn, umiejętnie stawiając kreskę pomiędzy życiem seksualnym, a byciem „mamą na etacie”.
Temat pigułek wciąż budzi wiele emocji, szczególnie w kontekście ich skuteczności oraz wywoływanych przez nie skutków ubocznych. Jak jest naprawdę?
Pigułki dają 100% skuteczności – MIT
Na skuteczność antykoncepcji tego typu, oprócz działania stricte hormonalnego, składa się wiele innych czynników, w tym również emocje, dieta, stres. Tak naprawdę żaden z dostępnych sposobów zabezpieczania się nie daje 100% pewności.
Pigułki powodują otyłość – PRAWDA, ale…
Tylko wtedy, gdy ich skład jest nieodpowiedni względem kobiecego organizmu i jego potrzeb. Co to znaczy? Zanim zostanie podjęta decyzja o doborze pigułek, wykonuje się badanie poziomu hormonów i określa się typ hormonalny kobiety (estrogenny, progestogenny lub zrównoważony). Jeżeli np. dojdzie do sytuacji, w której kobieta będzie przyjmowała pigułkę z dużą ilością estrogenów, a to właśnie ten typ jest u niej dominujący, kilogramów może przybywać.
Kobiety planujące ciążę po odstawieniu pigułek powinny na jakiś czas wstrzymać się ze staraniem o dziecko – MIT
Nie ma żadnych przeciwwskazań ku temu, aby od razu po przerwaniu tej metody antykoncepcji rozpocząć starania - organizm jest w pełni gotowy do tego.
Niektóre leki mogą obniżyć działanie pigułek – PRAWDA
Jest to szczególnie prawdopodobne przy stosowaniu kuracji antybiotykami. Wtedy warto zabezpieczać się również innymi środkami, np. prezerwatywami.
Kobiety palące papierosy nie powinny stosować pigułek – PRAWDA, ale…
Dużo większe ryzyko powikłań (zakrzepica, udar mózgu, choroby układu krążenia) pojawia się w przypadku pigułek dwuskładnikowych (złożonych), czyli zawierających estrogen i progesteron. Znacznie niższe jest natomiast prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych przy stosowaniu tzw. minipigułki zawierającej tylko progesteron.
Stosowanie pigułek prowadzi do niepłodności – MIT
Liczne badania naukowe wykazały brak związku pomiędzy stosowaniem antykoncepcji tego typu, a zaburzeniami płodności. Oczywiście nie zmienia to faktu, że decyzję o rozpoczęciu takiej kuracji warto skonsultować z lekarzem.
O wsparciu dla antykoncepcji hormonalnej możesz przeczytać na stronie http://opiniotworczy.pl/
