Epilacja – poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zabiegu

Epilacja jest coraz popularniejszym zabiegiem kosmetycznym. Celem jest trwałe usunięcie niechcianego owłosienia. Znacznie bardziej znanym pojęciem od epilacji jest depilacja, stąd też wiele osób pyta o różnice pomiędzy jednym a drugim. Narosło też wiele mitów dotyczących tego rodzaju zabiegów. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytanie związane z zabiegiem epilacji.

Czym różni się epilacja od depilacji?

Niektórzy używają słowa depilacja dla określenia usuwania włosów jedynie w ich zewnętrznej części, widocznej ponad skórą, natomiast epilacją nazywane jest usuwanie włosa razem ze strukturami znajdującymi się w głębi skóry: łodygą i korzeniem z cebulką, w której znajduje się macierz włosa odpowiedzialna za jego wzrost. Inni autorzy natomiast używają słowa depilacja dla określenia tymczasowości efektu zabiegu, natomiast epilacja oznacza dla nich trwałe pozbycie się włosa.

Które zabiegi zaliczymy do depilacji, a które to epilacja?

Usuwanie wystającej ponad powierzchnię skóry części włosa, które odbywa się np. poprzez golenie, chemiczne rozpuszczanie lub mechaniczne ścieranie, zawsze możemy nazwać depilacją. Zabiegi takie jak: wyrywanie ręczne, np. pęsetą, usuwanie włosów z użyciem wosku i innych klejów, korzystanie z (d)epilatorów, a więc mechanicznych urządzeń, których głowice zahaczają o włosy i wyrywają je, (d)epilacja chemiczna z użyciem substancji penetrujących do korzenia włosa i osłabiających go, w zależności od przyjętych definicji, możemy nazwać depilacją, gdyż ich efekt jest tymczasowy lub epilacją, gdyż usuwają włos razem ze strukturami znajdującymi się wewnątrz skóry.

Ściśle epilacją natomiast nazwiemy usuwanie włosa metodą elektrolizy, gdzie do pojedynczych mieszków włosowych dostarczany jest prąd elektryczny i, poprzez zjawisko termokoagulacji lub produkcję wodorotlenku sodu (metoda galwaniczna), niszczona jest macierz włosa.

Inne, szeroko stosowane metody epilacji, używają z kolei energii światła do zniszczenia włosa. Stosowane są lasery z monochromatyczną wiązką światła, światło, które nie jest monochromatyczne (jak w terapii IPL – intense pulsed light), czy energia pochodząca z diody LED. Mechanizm uszkadzania włosa energią świetlną polega na absorpcji tej energii przez barwnik znajdujący się w mieszku włosowym i następnie uszkodzenie samego mieszka.

Czy epilacja jest bezpieczna?

Zabiegi epilacji, jeśli są prawidłowo wykonywane, są bezpieczne. Warto jednak samemu dołożyć starań, by wybrać dobry gabinet medycyny estetycznej. Jednym elementów zwiększających bezpieczeństwo jest dostępność lekarza. Trzeba wiedzieć, że różne metody mają swoje wskazania i przeciwwskazania. Może je ocenić lekarz po przeprowadzonym badaniu.

Czy zabiegi epilacji są bolesne?

Wszystko zależy od wybranej metody. Jeżeli usuwanie włosów odbywa się w sposób mechaniczny, nietrudno wyobrazić sobie, że nie da się zabiegu przeprowadzić zupełnie bezboleśnie. Natomiast w przypadku metod z użyciem energii światła pacjent nie odczuwa dolegliwości podczas wykonywania zabiegu. W przypadku każdej z metod natomiast dochodzi zazwyczaj do pojawienia się lokalnej reakcji zapalnej z obrzękiem i zaczerwienieniem skóry oraz z niewielkiego stopnia bólem, który nie trwa zwykle dłużej niż kilka godzin lub kilka dni.

Czy zabiegi dostępne są tylko dla kobiet?

Epilacji mogą poddać się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Z uwagi na różny rozkład owłosienia ciała u obu płci, mogą występować różnice w cenach zabiegów dla kobiet i mężczyzn.

Czy wystarczy jeden zabieg?

Ponieważ różne są reakcje organizmu u poszczególnych ludzi, nie da się przewidzieć, ile zabiegów trzeba będzie wykonać dla uzyskania trwałego efektu. Zabiegi laserowe wykonuje się w odstępie kilku tygodni i cała terapia może wymagać nawet kilkunastu wizyt.

Jak przygotować się do epilacji?

Najbardziej skomplikowane wydaje się przygotowanie do zabiegów z użyciem światła. Żeby mogły one być skuteczne i bezpieczne, nie należy się opalać ani stosować maści zawierających witaminy A, C, retinol, czy izotretynoiny na 4 tygodnie przed zabiegiem, a także kremów depilujących na tydzień przed epilacją. Skóra poddawana zabiegowi musi być odpowiednio nawilżona i bez podrażnień. Trzeba także odstawić (zawsze po konsultacji z lekarzem) leki fotouczulające, a także herbatki zawierające nagietek lub dziurawiec.

Jakie części ciała można poddać zabiegom epilacji?

Właściwie każdą część ciała można poddać epilacji pod warunkiem, że wybrana zostanie odpowiednia metoda. Warto też skonsultować się przed zabiegiem z lekarzem. Najczęściej wykonuje się zabiegi w zakresie: pach, ramion, ud, pośladków, łydek, klatki piersiowej, pleców i okolicy bikini. Warto jednak wiedzieć, że zabiegi epilacji robi się także na policzkach i brodzie, brwiach czy uszach.

Przed skorzystaniem z zabiegów epilacji dobrze jest wiedzieć o nich jak najwięcej. W dobrym gabinecie medycyny estetycznej będziemy mogli rozwiać wszelkie wątpliwości oraz bezpiecznie przejść przez cały proces, a przede wszystkim uzyskać trwały, satysfakcjonujący efekt.

Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.