Dyskopatia L4 i L5 – ćwiczenia

Dyskopatia odcinka lędźwiowego to najczęstsze schorzenie kręgosłupa tego typu. Odcinek lędźwiowy jest silnie obciążony, a naturalna krzywizna kośćca sprzyja urazom tej części pleców. Najłatwiejszym sposobem na walkę z dyskopatią i na przeciwdziałanie jej są ćwiczenia, które każdy z nas może samodzielnie wykonać w domu.

Dyskopatia, czyli inaczej przepuklina kręgosłupa, dotyka coraz większej części społeczeństwa, również ludzi młodych. Schorzenie odcinka lędźwiowego, w szczególności na poziomie kręgów L4 i L5, to często spotykana wada. Można jej skutecznie przeciwdziałać odpowiednimi ćwiczeniami oraz utrzymując prawidłową postawę ciała.

Dyskopatia L4 i L5 – przyczyny

Główną przyczyną dyskopatii jest niezdrowy tryb życia i pracy, który współczesny człowiek prowadzi. Brak aktywności fizycznej, a co za tym idzie – osłabione mięśnie pleców i brzucha, sprzyjają urazom kręgosłupa.

  • Nieumiejętne dźwiganie,
  • niewłaściwa postawa ciała,
  • wielogodzinna pozycja siedząca lub stojąca w pracy,
  • brak ruchu i rozciągania,
  • nadwaga

obciążają kręgosłup i przyczyniają się do osłabienia tkanek, w efekcie powodując uwypuklanie się jądra miażdżystego, czyli tzw. „dysku” międzykręgowego.

Dyskopatia L4 i L5 – ćwiczenia rozciągające

Ćwiczenia rozciągające, czyli inaczej stretching, powinniśmy wykonywać każdego dnia – rano i wieczorem. Kilka prostych ruchów, niewymagających wysiłku czy dużej ilości czasu, może zmniejszyć dolegliwości bólowe i ułatwić nam funkcjonowanie.

Pomocne w rozciąganiu mięśni mogą być również masażery lub rolery dostępne w sklepach medycznych lub sportowych.

Rozprostowywanie się w trakcie pracy jest również niezbędne dla higieny kręgosłupa. W przypadku pracy siedzącej – co dwie godziny należy zrobić sobie krótki spacer, rozciągnąć ramiona i łopatki. Gdy wykonujemy pracę stojącą, warto wykonać kilka przeprostów, które „ustawiają” odcinki kręgosłupa we właściwym miejscu.

Spięte, nierozciągnięte mięśnie są przykurczone i często wymuszają nieodpowiednią postawę ciała, przyczyniając się do pogłębiania wad kręgosłupa.

Dyskopatia L4 i L5 – ćwiczenia wzmacniające

W profilaktyce schorzeń kręgosłupa, jak i w leczeniu dyskopatii bardzo ważne jest wzmacnianie mięśni, które są odpowiedzialne za utrzymanie pionowej postawy. Są więc to mięśnie grzbietu oraz mięśnie brzucha.

Ćwiczenie 1 – „koci grzbiet”

1) Wykonujemy klęk podparty, kolana i stopy ustawione są na szerokość bioder, dłonie oparte o podłoże na szerokości barków.

2) Wraz z wydechem wypychamy kręgosłup do góry, w łuk, jednocześnie zbliżając brodę do klatki piersiowej, a miednicę „podwijając” do przodu. Utrzymujemy napięcie 5 sekund.

3) Wdychając powietrze, wracamy do pozycji wyjściowej – kręgosłup, głowa i miednica tworzą jedną linię prostą. Błędem jest wypychanie brzucha do dołu.

Wykonujemy 10 powtórzeń.

Ćwiczenie 2

1) Wykonujemy siad klęczny podparty, pięty łączymy razem.

2) Wyciągamy ręce przed siebie na podłogę i wykonujemy głęboki skłon, rozciągając plecy.

3) Staraj się sięgnąć dłońmi najdalej jak możesz, nie odrywając pośladków od pięt. Wytrzymujemy 10 sekund.

Wykonujemy 10 powtórzeń.

Ćwiczenie 3 – „kołyska”

1) Kładziemy się na brzuchu, dłonie są oparte o podłogę, ułożone pod brodą, nogi prosto na szerokość bioder.

2) Rękami łapiemy się za kostki, unosimy górną część tułowia, tworząc „kołyskę”.

3) Wytrzymujemy 5–10 sekund i wracamy do pozycji wyjściowej.

Wykonujemy 10 powtórzeń.

Ćwiczenia wzmacniające i rozciągające najlepiej wykonywać rano, tuż po wstaniu, i wieczorem przed położeniem się do łóżka. Zajmują one 10 minut, a znacząco poprawiają stan kręgosłupa. Ćwicz na zdrowie. Zapraszamy także na turnusy zdrowotne: http://www.czapielskimlyn.pl/?page=pl/wczasy-zdrowotne.html

Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.