Domowe sposoby na rozstępy

Rozstępy to dolegliwość, która nie zagraża życiu czy ogólnemu zdrowiu, ale jest bardzo nieprzyjemna ze względu na swój nieestetyczny wygląd. Rozstępy powstają na skutek rozrywania włókien kolagenu i elastyny znajdujących się w skórze.

Kiedy kolagen i elastyna są poddawane dużym naprężeniom, schorzenie nie jest jeszcze widoczne i jedynym objawem może być delikatne swędzenie skóry w okolicach najbardziej narażonych na powstawanie rozstępów.

Na tym etapie kuracja jest jeszcze łatwa, niedroga i bardzo skuteczna – dzięki odpowiednim środkom można nie dopuścić do powstania faktycznych rozstępów.

Widoczne zmiany na skórze pojawiają się dopiero, kiedy dojdzie do rozerwania włókien. Początkowo są to jedynie cieniutkie różowe lub czerwone kreski, a następnie robią się coraz szersze i ciemniejsze (mogą przybrać barwę nawet ciemnofioletową). Jest to etap, na którym leczenie nadal nie jest bardzo skomplikowane i może być bardzo skuteczne.

Najtrudniej jest poradzić sobie z ostatnim etapem tzw. zanikania. Rozstępy stają się z czasem coraz jaśniejsze, co czasami mylnie odbierane jest jako zagojenie się.

Niestety rozstępy nie znikną, a jedynie przybiorą barwę jasno perłową i zmienią się w brzydko wyglądające blizny o nieregularnych kształtach. Na szczęście dzisiejsza medycyna zna sposoby także na leczenie tego stadium rozstępów.

Jeśli zareagujemy już na objawy niewidoczne lub natychmiast po pojawieniu się pierwszych widocznych objawów, mamy dużą szansę na poradzenie sobie z problemem rozstępów metodami domowymi.

Do najpopularniejszych i sprawdzonych już również klinicznie sposobów należą:

- olej z kiełków pszenicy – poprawia wygląd rozstępów, ale skuteczny jest tylko we wczesnej fazie widocznej;

- kwas glikolowy – to składnik wielu kremów o właściwościach odmładzających. Dziś niemal każdy krem na rozstępy zawiera ten składnik. Jego działanie polega zazwyczaj na zwiększaniu produkcji kolagenu, a czasami kolagen jest również składnikiem takiego kremu. Jego stosowanie należy skonsultować z dermatologiem lub wykwalifikowaną kosmetyczką;

- witamina C oraz potas – zaleca się spożywanie produktów spożywczych bogate w te składniki lub podawanych w formie suplementów diety. Ich działanie jest raczej profilaktyczne przed pojawieniem się rozstępów lub pomocnicze dla właściwej kuracji. Najbardziej polecane jest połączenie witaminy C, potasu i stosowania kremów na rozstępy.

Niezależnie od tego, na jaką kurację się zdecydujemy, zalecane jest aby wcześniej skonsultować się z osobą posiadającą odpowiednie kwalifikacje. Trzeba opamiętać o tym, że niektóre z dostępnych środków mogą być niebezpieczne np. dla kobiet w ciąży lub alergików.

Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.