Długowieczni – jak żyją

Kiedyś jedna z dziennikarek zapytała Churchilla by zdradził sekret swojej długowieczności - były premier odpowiedział: "Sport - nigdy go nie uprawiałem". To oczywiście żart i niejako antyteza, jeśli idzie o sposoby na długie życie. Wszak sport jest jednym ze sprawdzonych sposobów przedłużenia sobie życia. Tyle że niekoniecznie sport wyczynowy, bowiem przynajmniej niektórych dziedzin sportu nie warto jest uprawiać w celu przedłużenia sobie życia, choćby boksu.

Nie mniej ważnym czynnikiem mogącym mieć wpływ na długowieczność jest odpowiednia dieta. Co zatem "robią" mieszkańcy tych krajów, w których średnia wieku jest wyraźnie wyższa w porównaniu choćby z Polską? Wśród krajów, gdzie ludzie żyją długo można wymienić między innymi: Hiszpanię, Japonię, Singapur, Chiny, Koreę Południową i niektóre regiony kaukaskie. Co ciekawe wiele osób długowiecznych żyje w Indiach i gdyby nie duży procent wypadków śmiertelnych to i ten kraj by należał do długowiecznych.

Czynniki wpływające na długowieczność

Na pewno jednym z najistotniejszych czynników jest poziom czystości powietrza i trzeba mocno podkreślić, że Polska (zwłaszcza duże miasta) pod tym względem należy do krajów najbrudniejszych. Wśród pozostałych czynników warto wymienić:

- poziom opieki zdrowotnej;

- tradycje żywieniowe;

- nastawienie do świata (w krajach południowych ludzie częściej uśmiechają się niż na przykład w Polsce);

- uprawianie sportu;

- unikanie pośpiechu;

- geny, w tym układ odpornościowy.

Jeśli idzie o kraje południowe, to niektórzy do istotnych czynników przedłużających życie zaliczają sjestę, czyli popołudniową krótką drzemkę.

Kraje śródziemnomorskie z wysoką średnią życia obywateli charakteryzują się zdrową dietą, z mniejszą ilością tłuszczów zwierzęcych, bazującą na przykład na oliwie z oliwek. Do tego dochodzą owoce morza, warzywa i owoce. Co ciekawe w takich krajach czymś oczywistym bywa kieliszek wina do obiadu.

Co można zmienić by zadbać o przedłużenie sobie życia

Przede wszystkim się wyluzować, wprowadzić nieco systematyczności, jeśli idzie o ruch i dietę. Szczęśliwsi są ci (i jednocześnie mniej chorują), którzy potrafią cieszyć się z rzeczy drobnych i z tego co posiadają.

Oczywiście odpowiednia dieta, bez tłuszczów zwierzęcych. Warto jest zrezygnować z wieprzowiny i wołowiny, doceniając jednocześnie walory ryb, owoców i warzyw. Istotny wpływ na odpowiednią przemianę materii i dobre samopoczucie mogą mieć odpowiednie przyprawy lub zioła, na przykłada kurkuma lub wyciągi z mniszka lekarskiego.

Doceniajmy korzenie niektórych chwastów nawet perzu. Ale przede wszystkim pogoda ducha, ponieważ większość chorób rodzi się w naszych głowach.

Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.