Dlaczego wykonywanie regularnych wizyt u ginekologa jest tak ważne?

Wizyta u ginekologa wielu kobietom kojarzy się z ogromnym stresem i dyskomfortem psychicznym, z tego powodu odwlekana jest ona do ostatniej chwili. Jest to bardzo poważny problem, gdyż w wyniku takiego podejścia każdego roku w wyniku raka szyjki macicy życie tracą setki Polek.

Znaczenie regularnych badań ginekologicznych

Każdy z pewnością doskonale zna powiedzenie, iż lepiej zapobiegać niż leczyć. Na każdym kroku lekarza przypominają, że dokonywanie okresowych badań kontrolnych pozwala zawczasu wykryć niepokojące objawy chorobowe i dzięki temu wcześniej rozpocząć skuteczne, mało inwazyjne leczenie. Praktyka pokazuje jednak, że pacjenci w Polsce bardzo często zaniedbują profilaktyki zdrowotnej i udają się do lekarza już po pojawieniu się pierwszych objawów choroby. Nie inaczej jest w przypadku badań ginekologicznych – poza grupą kobiet w ciąży wiele pacjentek decyduje się na udanie do ginekologa dopiero wtedy, kiedy ból, pieczenie lub ogólny dyskomfort w okolicach intymnych staje się zbyt uciążliwy i utrzymuje się od dłuższego czasu. -Takie postępowanie może być nie tylko wynikiem zaniedbania wynikającego z braku świadomości na temat wagi badań profilaktycznych, ale również zwykłego poczucia wstydu – mówi specjalista Centrum Medycznego Ultramedic - Stres oraz ogólna niechęć do badania wzmacnia w pacjentce przekonanie, że jest zdrowa i dlatego nie potrzebuje badań. Jest to błędne przekonanie, gdyż wiele chorób – w tym rak szyjki macicy - we wczesnych stadiach nie daje żadnych odczuwalnych i widocznych objawów. Pacjentka nawet nie wie, że jest chora. Pierwsze symptomy pojawiają się dopiero w późniejszych stadiach, kiedy choroba jest na tylko zaawansowana, że nie da się jej skutecznie przeciwdziałać przy pomocy mało inwazyjnych środków – konieczne jest sięgnięcie po metody znacznie bardziej obciążające organizm. To właśnie ze względu na zbyt późną diagnostykę blisko połowa przypadków raka szyjki macicy w Polsce kończy się śmiercią pacjentki. Współczynnik śmiertelności jest w Polsce blisko 70% wyższy, niż średnia wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Kiedy iść na pierwszą wizytę u ginekologa?

Zgodnie z badaniami statystycznymi ponad 80% kobiet staje się aktywna seksualnie jeszcze przed ukończeniem osiemnastego roku życia. W związku z tym ginekolodzy zalecają, aby na pierwszą wizytę kontrolną umówić się po pierwszym miesiączkowaniu, ale jeszcze przed osiągnięciem pełnoletności. Optymalnym terminem będzie około 10 dni po zakończeniu menstruacji, gdyż wtedy pacjentka będzie odczuwać najwyższy komfort psychiczny i fizyczny.

Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.