Dlaczego warto regularnie odwiedzać ortopedę?

Według dostępnych danych statystycznych na dolegliwości charakteru mięśniowo-szkieletowego cierpi aż 9 milionów dorosłych Polaków.

Pod tym względem nasze społeczeństwo prezentuje się wręcz tragicznie w porównaniu na przykład z krajami Europy Zachodniej.

Według zgodnej opinii fachowców wynika to z faktu, że zbyt rzadko korzystamy z opieki ortopedycznej. Z tego powodu, takie problemy jak mniej lub bardziej zaawansowane wady postawy dotyczą obecnie aż 80 procent Polaków w wieku dziecięcym i nastoletnim. Jak zaś wiadomo, po osiągnięciu wieku dojrzałego wady kręgosłupa są już niezwykle trudne do skorygowania, i bardzo często nawet stosowanie inwazyjnego, zaawansowanego sprzętu, takiego jak na przykład gorsety ortopedyczne, nie przynosi większych rezultatów. Opieka ortopedyczna powinna więc zacząć się możliwie jak najwcześniejszej, jeszcze w wieku dziecięcym. Wtedy lekarz ortopeda jest w stanie dostrzec wszelkie ewentualne nieprawidłowości już na wczesnym etapie rozwoju, dzięki czemu ich skorygowanie będzie o wiele łatwiejsze i szybsze, niż miałoby to miejsce gdyby zdiagnozowano je później.

Oczywiście, nie oznacza to, że wizyty u lekarza specjalisty ortopedy są pozbawione sensu w przypadku osób, które osiągnęły już wiek dorosły. Jest wręcz przeciwnie. Nawet jeżeli posiadamy poważną wadę postawy, to obecne dostępnie metody mogą umożliwić nam jej znaczące skorygowanie(całkowita redukcja poważnych wad postawy u osób w wieku dorosłym niestety zdarza się dosyć rzadko). Co więcej, wady postawy oraz różnego rodzaju problemy z kręgosłupem mogą występować również u osób, które nie dostrzegają u siebie żadnych dolegliwości. W takich wypadkach wygięcie kręgosłupa może na przykład powodować ucisk na organy wewnętrzne, co skutkuje problemami, który pacjent samodzielnie nie jest w stanie powiązać z kondycją swojego kręgosłupa. Powszechną dysfunkcją występującą u osób dorosłych jest również posiadanie jednej nogi krótszej, niż druga. W takich wypadkach, wada nie tylko sprawia, że podczas chodzenia nasz kręgosłup przyjmuje niewłaściwą postawę co z czasem prowadzi do wykształcenia się trwałych defektów, ale również po prostu tracimy w ten sposób nawet do 2- 3 centymetrów wzrostu. Tymczasem sprawię może skuteczne załatwić obuwie ortopedyczne zapisane przez lekarza ortopedę.

Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.