Dlaczego picie wody jest zdrowe?

szklanka wodyWiększość ludzi pije wodę w niewystarczających ilościach, dopiero, kiedy odczuwają potrzebę zaspokojenia pragnienia.

Picie wody jest czynnością życiową, bezpośrednio związaną z uzupełnianiem podstawowej substancji ludzkiego organizmu. Przecież woda stanowi aż 70 % naszego ciała.
Rolą wody jest utrzymywanie równowagi wodno-elektrolitowej oraz:
- transportowanie substancji odżywczych do komórek
- wspomaganie absorbcji substancji pokarmowych
- rozpuszczanie i usuwanie zbędnych produktów przemiany materii z organizmu
- regulowanie temperatury ciała
- nawilżanie wdychanego powietrza
- tworzenie płaszcza ochronnego wokół narządów
- ochrona przed promieniowaniem kosmicznym
- odżywianie skóry, aby jej komórki były spulchnione, co powoduje, że ciało wygląda młodziej.
Zapotrzebowanie na wodę osoby o wadze 75 kg wynosi ok.2- 2,5 litra dziennie. Nie zapominajmy, że wzrost zapotrzebowania następuje podczas wysiłku fizycznego oraz w okresach wysokich temperatur otoczenia.
U kobiet w ciąży woda stymuluje ewolucję płodu, a równocześnie rośnie objętość wody w organizmie matki, aby zniwelować ubytek krwi przy porodzie. To dlatego kobiecie puchną nogi i ręce, a w końcowym okresie ciąży zapotrzebowanie na wodę wzrasta do 4l dziennie.
Bardzo wskazane jest przyzwyczajanie dzieci od pierwszych miesięcy życia do picia wody i konsekwentne minimalizowanie spożywania wszelkich napoi sztucznie słodzonych i barwionych.
Woda mineralna, zawierająca jony soli mineralnych i naturalnych gazów rozpuszczonych jest bardzo smaczna i wartościowa, szczególnie jeżeli zawartość magnezu wynosi co najmniej 50 mg magnezu, 150 mg wapnia.

Trzeba wyraźnie podkreślić, że nie należy pić wody, ani innych płynów podczas jedzenia, ponieważ utrudnia to trawienie, gdyż enzymy trawienne mają mniejsze stężenie.
Wskazane jest natomiast picie wody ok.10 minut przed i po posiłku, a osoby mające problemy z nadwagą powinny wypijać szklankę wody ok. 25 minut przed jedzeniem na osłabienie apetytu.
Generalnie picie wody powinno odbywać się regularnie i zawsze małymi łykami. Kiedy częściej dostarczamy mniejsze ilości wody są one zdecydowanie lepiej wchłaniane w tkankach.
Jeśli dotychczas nie mieliśmy takich nawyków warto nad nimi popracować. Zrozumienie problemu i konieczności wspomagania pracy organizmu wszędzie tam, gdzie ma to istotne znaczenie bardzo ułatwia wdrożenie systematycznego picia wody, a tym samym przysporzy nam lepszego zdrowia i samopoczucia.

______

ZAPRASZAMY na stronę KOBIETA SUKCESU

Related Posts with Thumbnails

6 komentarzy do “Dlaczego picie wody jest zdrowe?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.