Diagnostyka naczyniowa – rodzaje zabiegów

Naczynia krwionośne pełnią bardzo ważną funkcję w organizmie – dystrybuują krew, która zaopatruje w substancje odżywcze każdą żywą komórkę. Dzięki temu zachodzą wszystkie procesy w ciele. Dlatego schorzenia naczyń krwionośnych mogą się odbijać na kondycji całego ciała. Poznaj zabiegi diagnostyczne, które umożliwiają wykrywanie chorób naczyniowych.

Żylaki – najczęstsze schorzenie naczyniowe

Stan naczyń krwionośnych jest ściśle powiązany z naszym stylem życia – sposobem odżywiania oraz aktywnością fizyczną. Nic dziwnego, że w dobie pracy siedzącej i silnie przetworzonej żywności coraz więcej osób musi sięgać po pomoc angiologa. Z czym najczęściej przychodzą pacjenci? Na to pytanie odpowiedzi udzieli specjalista z NZOZ Euro-Klinika na Śląsku:

Obecnie najczęściej występującym schorzeniem naczyniowym jest przewlekła niewydolność żylna, czyli żylaki. Do objawów, które powinny nas skłonić do wizyty u angiologa, zaliczają się: ból i obrzęk nóg, szczególnie w okolicach kostek, widoczne zmiany żylne, swędzenie powyżej ich występowania, skurcze łydek, które występują szczególnie wieczorem, a także uczucie tzw. ciężkości nóg. 

Niektóre objawy mogą wydawać się błahe i łatwo je wytłumaczyć np. całym dniem pracy w jednej pozycji albo niedoborem magnezu. Lepiej się jednak upewnić. Nie warto lekceważyć żadnych objawów, ponieważ im wcześniej postawiona diagnoza, tym łatwiejsze leczenie żylaków.

Na czym polega diagnostyka naczyniowa?

Skuteczne leczenie żylaków kończyn dolnych jest możliwe pod warunkiem poprawnie postawionej diagnozy. Lekarz zaczyna od wywiadu z pacjentem. To ważny etap, bo skłonność do powstawania żylaków jest dziedziczna. Na ich tworzenie się ma wpływ także styl życia: nadwaga, niezdrowa dieta i brak aktywności fizycznej.

Następnie lekarz przeprowadza badanie fizykalne. Dotyka i obserwuje zmienione chorobowo miejsca. To jednak zaledwie wstęp do badań obrazowych – metody fizykalne są niewystarczające szczególnie w przypadku żylaków usytuowanych w głębi tkanek.

Badaniem, które daje dokładny obraz sytuacji, jest USG duplex Doppler. Wykorzystuje się tu tzw. efekt Dopplera, który polega na tym, że fale zmieniają częstotliwość w zależności od tego, gdzie znajdują się względem obserwatora. Efekt Dopplera możemy usłyszeć w życiu codziennym – to zjawisko odpowiada za zmianę dźwięku wydawanego przez przejeżdżający obok nas samochód.

Głowica ultrasonografu emituje falę dźwiękową (niesłyszalną, w zakresie ultradźwiękowym). To, w jaki sposób odbija się ona od poruszającej się krwi, jest przetwarzane na obraz widziany przez lekarza na ekranie. W przypadku badania USG duplex Doppler źródłem fal jest urządzenie, a „odbiorcą” – poruszająca się krew, od której fala się odbija.

USG duplex Doppler dostarcza informacji o prędkości przepływu krwi, a więc pozwala lokalizować zastoje i określać rozmiar uszkodzonych naczyń. Na tej podstawie można wdrożyć odpowiednie do stadium schorzenia leczenie.

Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.