- Piękna.Portal zdrowia i urody - http://pieknaizdrowa.com -

Aromatyczna pieczeń – które mięso wybrać w trosce o zdrowe serce?

Chude mięsa i wyroby na jego bazie są polecane w zaleceniach zdrowego żywienia. Szczególnie ważny rodzaj mięsa jest w diecie osób, które mają wysoki cholesterol LDL i niski cholesterol HDL.

Mięso i produkty mięsne są źródłem tłuszczu obfitującego w nasycone kwasy tłuszczowe. Te kwasy tłuszczowe w sposób niekorzystny wpływają na poziom cholesterolu we krwi – podwyższają zły cholesterol LDL i obniżają dobry cholesterol HDL [1].

Zatem czy każda osoba z wysokim cholesterolem powinna zostać jaroszem? Otóż, nie. Wystarczy wybrać odpowiedni gatunek mięsa i jadać je z umiarem.

Tak – dla mięsa białego

Mięsa białe zwykle kategoryzowane są do grupy mięs chudych. Zalicza się do nich głównie drób, a właściwie kurczaka i indyka. Choć i tu są wyjątki. Powinno się je jeść bez skóry, która jest tłusta np. pieczone udko ze zdjętą skórą. Tłustym drobiem, a zatem niekoniecznie wskazanym, są kaczki i gęsi.

Nie – dla mięsa czerwonego

Mięso czerwone zwierząt rzeźnych, a w szczególności wieprzowina, są tłustymi gatunkami mięs, o bardzo wysokiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu. Tłuste mięsa czerwone wykazują działanie miażdżycowe, podwyższają poziom cholesterolu całkowitego i frakcji LDL oraz mogą obniżać cholesterol HDL. Ze względu na profilaktykę chorób układu krążenia zalecana jest chuda wołowina lub cielęcina, nie częściej niż 1-2 razy w miesiącu.

Smażyć czy piec?

Najbardziej polecanymi formami obróbki kulinarnej jest pieczenie, duszenie, grillowanie lub gotowanie – na parze lub w wodzie. Niewskazane jest smażenie, zwłaszcza mięsa w panierkach w głębokim tłuszczu. W ten sposób przyrządzone mięso staje się ciężkostrawne i wysokokaloryczne. Panierka wokół kotleta przewyższa kalorycznością mięso nawet 2-3 krotnie. Ponadto podczas smażenia mogą powstawać substancje o działaniu rakotwórczym.

Jaka wędlina?

Upieczona sztuka mięsa jest najlepszą formą wędliny. Do tego podczas jej przygotowania możemy dodać przyprawy, które lubimy. Ponadto mamy gwarancję, że nie użyliśmy szeregu substancji dodatkowych, znajdujących się w wędlinach przemysłowych.

Kupując wędlinę warto zwrócić uwagę na etykietę i wybrać tę o najwyższej procentowej zawartości mięsa oraz możliwe jak najkrótszym składzie. Im więcej wymienionych substancji w składzie wędliny, tym bardziej jest ona przetworzona, a zatem niekoniecznie polecana w zdrowej diecie.

Czego unikać?

Osoby z zaburzeniami lipidowymi, które mają wysoki cholesterol LDL i niski cholesterol HDL, powinny unikać tłustych wyrobów mięsnych. Bombami cholesterolowymi są podroby – wątróbka, nerki, żołądki oraz produkty z ich zawartością, m.in. pasztety czy pasztetowe. Wysoką zawartością tłuszczu, głównie nasyconych kwasów tłuszczowych odznaczają się również kiełbasy, konserwy oraz wędliny mielone.

Related Posts with Thumbnails [2]