Aranżacje pokoi dziecięcych – wygoda i osobowość

Urządzanie pokoju dla dziecka to bardzo wdzięczny, lecz zarazem trudny temat. Powinniśmy uwzględniać potrzeby najmłodszych, ale także stworzyć kreatywną przestrzeń, która będzie stymulować rozwój dziecka.

Pamiętajmy jednak, że nawet najbardziej wymyślna, zgodna z trendami aranżacja dziecięcego pokoju nie zachwyci, jeżeli nie trafi w gust mieszkańca. Podstawowa zasada - musi oddawać jego charakter.

Warto skupić się na pięknych formach, ciekawym doborze kolorów, bo aranżacja własnego pokoju to pierwsza lekcja stylu dla dziecka. Warto jednak pamiętać o tym, że ma to być też miejsce szalonej zabawy i relaksu.

Podstawowe elementy wyposażenia to: szafka na ubrania, łóżko, miejsce na zabawki, biurko. Reszta to nieograniczone pole dla wyobraźni.

Aranżacja pokoju dziecięcego w niewielkim rozmiarze, na pewno stanowi wyzwanie, ale przy odrobinie kreatywności możemy pogodzić wszystkie elementy.

Same pojemniki, kufry czy kosze na zabawki mogą stanowić niebanalny element wystroju wnętrza. Ważne, by łatwo było je przestawiać, kreatywnie zmieniać ich układ, by konieczność utrzymania porządku stanowiła element pobudzający wyobraźnię, nie jedynie zmuszała do nielubianej czynności sprzątania.

Warto pomyśleć o farbie tablicowej, magnetycznej lub korkowej wykładzinie na ścianie - dziecko ma wtedy nieskończoną ilość możliwości, by samodzielnie aranżować swój pokój.

Aranżacje pokoi dziecięcych powinny wyznaczać strefy do nauki, do spania, do zabawy. To ułatwi wykorzystanie przestrzeni i utrzymanie porządku. W małym pokoju zamiast stojących regałów zastosujmy wiszące półki na takiej wysokości, by dziecko mogło do nich dosięgnąć. Wykorzystajmy miejsce pod łóżkiem na pojemniki.

Warto pomyśleć o dodatkowym miejscu do relaksu w trakcie dnia, innym niż łóżko. Świetnie wyglądają uwielbiane przez dzieciaki hamaki. Łączą w sobie relaks i zabawę, a wpływ hamaka na rozwój psychomotoryczny dziecka jest nieoceniony. Nawet w teoretycznie nudnym pokoju kolorowy hamak stanie się przyciągającym wzrok, niebanalnym elementem.

Kolor to ważny element aranżacji pokoju dziecięcego. Bawimy się nim. Nie ulegajmy różowo - niebieskim stereotypom. Ciepłe kolory pozytywnie wpływają na nastrój. Zbyt intensywne barwy mogą niezdrowo pobudzać i powodować zmęczenie.

Słuchajmy dziecka, pamiętajmy o jego upodobaniach i w razie czego trzymajmy rękę na pulsie.

Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.