Alergiczne zapalenie spojówek – jakie są jego przyczyny?

Alergiczne zapalenie spojówek może mieć postać sezonową, ostrą czy przewlekłą, jednak bez względu na rodzaj, zawsze jest uciążliwe dla osoby dotkniętej schorzeniem. Z czego wynika nieżyt spojówek? Możliwych przyczyn dolegliwości jest bardzo wiele.

Czym jest „alergia spojówek”?

O alergii mówimy wówczas, gdy dochodzi do reakcji nadwrażliwości zainicjowanej przez mechanizmy odpornościowe, której przyczyną jest kontakt z jakimś alergenem. Obecnie o alergiach mówi się w kontekście chorób cywilizacyjnych, gdyż występują bardzo powszechnie (1). Wiele z nich objawia się właśnie poprzez nieżyt spojówek. Tymczasem problemy z oczami bardzo negatywnie wpływają na codzienne funkcjonowanie i utrudniają nawet rutynowe czynności. Znając przyczyny schorzenia, dużo łatwiej jest z nim walczyć.

Alergiczne zapalenie spojówek dzielimy na dwa główne typy:

  • ostre - wówczas objawy rozwijają się bardzo gwałtownie i polegają na wystąpieniu pieczenia, łzawienia i świądu oczu,
  • przewlekłe (całoroczne) - tutaj objawy alergicznego zapalenia spojówek nie są tak dokuczliwe, raczej możemy mówić o swędzeniu oczu lub samych kącików, przekrwieniu, uczuciu zmęczenia oczu, czasami objawom tym towarzyszy katar albo kichanie (2).

Jakie czynniki wywołują alergiczny nieżyt oczu?

Ostre alergiczne zapalenie spojówek przeważnie wywołane jest przez pyłki roślin wiatropylnych (np. pyłki traw, bylicy, brzozy, olchy, ambrozji, leszczyny) (3). Zapalenie przewlekłe zazwyczaj dotyczy osób wykazujących nadwrażliwość na alergeny roztoczy kurzu domowego, pleśni wewnątrzdomowych lub substancje występujące w miejscu pracy (leki, metale, enzymy roślinne, drożdże piekarskie i pleśniaka, pyły roślinne, barwniki, chloramina, kalafonia, chlorek winylu oraz wiele innych) (2). W obu przypadkach najskuteczniejszy, sposobem na uniknięcie przykrych objawów jest odizolowanie się od czynnika, który je wywołuje. Gdy to nie jest możliwe, trzeba zwrócić się o pomoc do alergologa, który zaleci odpowiednią terapię i środki prewencyjne.

kliknij, aby dowiedzieć się więcej >>

  1. Świerczyńska-Krępa M. Alergia. http://alergie.mp.pl/chorobyalergiczne/wartowiedziec/57548,alergia Data dostępu: 21.05.2017
  2. Bogacka E. Alergiczne zapalenie spojówek. http://okulistyka.mp.pl/chorobyoczu/chorobyspojowki/69492,alergiczne-zapalenie-spojowek 21.05.2017
  3. Rapiejko P. Pyłek roślin jako źródło alergenów. Przegląd Alergologiczny. 2004; 1(1): 7-12

Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.