Agroturystyka i dofinansowanie

Ilość osób zainteresowanych korzystaniem z usług agroturystycznych w naszym kraju rośnie z roku na rok. Mimo to rozszerzenie bazy agroturystycznej nie jest takie proste i wymaga najczęściej niemałych środków. Bogatsi korzystają z kredytów. Łatwiej jest zdobyć środki na promocję lub poszerzenie oferty.

Środki dostępne

Środki na inwestycje z konkretnym przeznaczeniem na działalność agroturystyczną rzeczywiście trudno jest pozyskać. Chociaż, jeśli zamierzamy jednocześnie zarejestrować działalność gospodarczą to pomocne mogą się okazać agencje rozwoju regionalnego.

W zapoczątkowaniu działalności agroturystycznej (ale tu też będzie wymóg zarejestrowania działalności gospodarczej) mogą okazać się programy prowadzone przez powiatowe urzędy pracy. Są to na ogół niewielkie dotacje w granicach 20 tysięcy złotych, najczęściej przyznawane z udziałem wkładu własnego.

Jeśli natomiast idzie o środki, które możemy przeznaczyć na promocję to zdecydowanie ułatwieniem może się okazać występowanie o dofinansowanie w imieniu stowarzyszenia. Tu można skorzystać z puli samorządów zarówno lokalnych, jak i wojewódzkich.

Pod koniec roku ogłaszane są konkursy marszałka, burmistrza lub prezydenta miasta dla organizacji pozarządowych, gdzie przewidziane są środki na sport i turystykę oraz promocję.

Przykładami mogą być dotacje przeznaczane na tworzenie szlaków turystycznych lub ścieżek edukacyjnych. Z tych propozycji korzystają już gospodarstwa agroturystyczne i mamy przykłady ścieżek edukacyjnych przez nie utworzonych. Ścieżki mogą dotyczyć lokalnych osobliwości przyrodniczych, historycznych lub geograficznych. Agroturystyka w mazowieckim może być tego przykładem.

Dobrym wyjściem jest uczestniczenie właściciela w lokalnych organizacjach i realizowanych przez nich projektach. Inicjatywy agroturystyczne preferują niektóre fundusze lokalne. Bywa że uwzględniane są w takich projektach niewielkie inwestycje, choćby budowa małego pomostu nad jeziorem.

Czy realne są większe dotacje na agroturystykę

Na to można spojrzeć już bardziej optymistycznie mając między innymi na uwadze działania PROW 2014-2020 w ramach instrumentu "Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej". Ten program prowadzi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Lokalne grupy działania mogą skorzystać z osi Leader.

Zatem agroturystyka już się ugruntowała jako jedna z ważniejszych gałęzi turystyki i rosną możliwości pozyskiwania środków na ten rodzaj działalności. Co ciekawe możliwości dofinansowania niewielkich przedsięwzięć (na przyklad edukacyjnych) nierzadko mamy prawie pod ręką.

Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.