ABC chirurgii naczyniowej – poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Pacjenci przygotowujący się do zabiegu mają zazwyczaj mnóstwo pytań. Podczas krótkiej wizyty w gabinecie lekarza trudno uzyskać odpowiedź na wszystkie z nich, przez co poziom stresu, i tak już niemałego w związku z samą chorobą, wzrasta. Jeśli czeka cię zabieg w ramach chirurgii naczyniowej, przeczytaj odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

Czym jest chirurgia naczyniowa?

Jest to dziedzina medycyny zajmująca się operacjami w obrębie naczyń krwionośnych: tętnic i żył. W organizmie człowieka jest jeszcze jeden układ naczyniowy – układ limfatyczny, jednak zabiegi w zakresie tego układu zazwyczaj dotyczą wycinania węzłów chłonnych i są przeprowadzane w ramach chirurgii ogólnej. Warto wiedzieć także, że część operacji w zakresie układu naczyniowego jest domeną innych specjalności lekarskich: tętniaki tętnic mózgu – neurochirurgii, zwężenia tętnic wieńcowych – kardiologii inwazyjnej lub kardiochirurgii, żylaki przełyku oraz żylaki odbytu – chirurgii ogólnej.

Jakie zabiegi przeprowadza się w ramach chirurgii naczyniowej?

Układ tętniczy

W zakresie układu tętniczego głównie dwie grupy chorób leczone są przez chirurgów naczyniowych: zwężenia tętnic oraz tętniaki, będące poszerzeniami tętnic. Pierwsza wspomniana grupa chorób spowodowana jest przede wszystkim przez miażdżycę, zaś leczenie chirurgiczne polega bądź na rozcięciu naczynia i usunięciu zmian miażdżycowych (endarterektomia), bądź na ominięciu zwężonego miejsca (tzw. by-pass), poprzez przeszczepienie naczynia lub wszycie sztucznej protezy naczyniowej, wykonanej ze specjalnego materiału. Współcześnie dość prężnie rozwijają się tzw. metody przezskórne zaopatrywania zwężeń tętnic, polegające na nakłuciu naczynia krwionośnego, wprowadzeniu do niego specjalnej prowadnicy, a następnie balonu, który rozpręża się w miejscu zwężenia i w ten sposób dokonuje się poszerzenia światła tętnicy. Jeśli są ku temu wskazania, w miejscu, które zostało poszerzone balonem, można zostawić tzw. stent, czyli metalowe rusztowanie, zapobiegające ponownemu zwężaniu się tętnicy. Takie przezskórne zabiegi angioplastyki wykonuje się pod kontrolą rentgenowską i używany jest podczas nich kontrast radiologiczny.

W przypadku tętniaków, chirurgia naczyniowa zajmuje się przede wszystkim leczeniem tętniaków aorty brzusznej. Operacja tętniaka aorty może być wykonywana w sposób klasyczny i polega wówczas na wycięciu tętniaka i wszyciu w jego miejsce specjalnej protezy naczyniowej lub sposobem wewnątrznaczyniowym, gdzie w sposób podobny do wprowadzania wspomnianego wyżej balonu podczas angioplastyki, wprowadza się do naczynia protezę naczyniową i rozpręża się ją wewnątrz tętnicy. Obie metody mają swoje ścisłe wskazania i przeciwwskazania i ich wybór nigdy nie jest podyktowany jedynie preferencjami pacjenta.

Układ żylny

W przypadku układu żylnego, chirurgia naczyniowa zajmuje się głównie przewlekłą niewydolnością żylną, przejawiającą się zazwyczaj pod postacią żylaków kończyn dolnych. Istnieje szereg metod walki z tym schorzeniem, od klasycznego strippingu, a więc chirurgicznego usuwania poszerzonych żył, po coraz popularniejsze metody małoinwazyjnego zamykania żylaków z użyciem lasera, termoablacji, kriochirurgii, czy chemoobliteracji, polegającej na wstrzyknięciu do żyły leku, wywołującego jej zarastanie.

Przetoka do dializ

Pacjenci cierpiący z powodu schyłkowej niewydolności nerek doskonale wiedzą, czym są przetoki dializacyjne. Wytwarzaniem takiego dostępu naczyniowego zajmują się także chirurdzy naczyniowi, a sam zabieg polega w pewnym uproszczeniu na takim połączeniu tętnicy z żyłą, by po pewnym czasie żyła uległa przebudowie (tzw. arterializacji) i powstało naczynie zapewniające duży przepływ krwi, niezbędny do podłączenia do aparatu do dializ.

W jakim znieczuleniu wykonywane są zabiegi chirurgii naczyniowej?

Wszystko zależy od preferencji i doświadczeń ośrodka wykonującego zabieg. Wszystkie zabiegi mogą być wykonane w znieczuleniu ogólnym, jednak tam gdzie to możliwe, ze względów bezpieczeństwa, preferuje się znieczulenie regionalne. Takie regionalne znieczulenie może dotyczyć blokady splotu szyjnego w przypadku operacji na tętnicach szyjnych, czy znieczulenia podpajęczynówkowego przy operacjach w zakresie kończyn dolnych. Często pacjenci obawiają się takich regionalnych znieczuleń, a praktyka anestezjologiczna mówi, że są one dla nich bezpieczniejsze. Warto przy tym pamiętać, że jeśli z jakiegoś powodu znieczulenie regionalne będzie niewystarczające, chory zostanie znieczulony ogólnie i nie ma możliwości, że zabieg zostanie przeprowadzony w sytuacji, w której chory czuje bodźce chirurgiczne. Większość procedur przezskórnych jest natomiast przeprowadzanych w znieczuleniu miejscowym, gdyż jedynym bolesnym dla chorego momentem jest zazwyczaj wprowadzanie przez skórę tzw. koszulki naczyniowej, przez którą następnie wprowadzane będą kolejne przyrządy. Podczas takich zabiegów chory powinien pozostawać nieruchomo i jeśli nie udaje się uzyskać dobrej współpracy pacjenta podczas zabiegu, wówczas może zostać poproszony o pomoc anestezjolog.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przygotowanie chirurgiczne zależy zawsze od rodzaju zabiegu i należy je szczegółowo przedyskutować z lekarzem kwalifikującym do operacji. Przed procedurami z użyciem kontrastu, a więc wszystkimi procedurami przezskórnymi, niezbędne jest dobre nawodnienie chorego i zazwyczaj uzyskuje się je poprzez dożylną podaż płynów. Jeśli chodzi o przygotowanie do znieczulenia, powinno ono zostać omówione podczas rozmowy z anestezjologiem przed operacją. Do każdego planowego zabiegu obowiązuje karencja w spożywaniu pokarmów przez 6 godzin, zaś klarownych płynów przez 2 godziny przed zabiegiem.

Każdy zabieg operacyjny należy traktować bardzo poważnie i przedyskutować z lekarzem jego zalety i możliwe powikłania. Warto także zawsze przeczytać całą zgodę na proponowany zabieg operacyjny, gdyż zazwyczaj na takich formularzach zapisane są wszystkie istotne informacje. W razie potrzeby wszelkie wątpliwości należy rozwiać podczas rozmowy z lekarzem.

Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Preview:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.